Відома українська художниця Зоя Скоропаденко відвідала Нормандські острови Гернсі та Олдерні. Тож незабаром у знаменитій серії картин і малюнків у стилі японської філософії мінімалізму «Інтелектуальний пейзаж» з’являться і морські пейзажі – як знак вдячності мешканцям архіпелагу за підтримку України.
«Я вперше на Нормандських островах, і я вражена красою та краєвидами – а також ставленням місцевих мешканців до України», – розповідає Скоропаденко. Нормандські острови перебувають під юрисдикцією Великої Британії, але не входять до її складу.
«Мене дуже зворушили люди на крихітних островах. Усі випромінюють доброту та позитив. Я також дуже зворушена підтримкою моєї рідної країни України, яку я там побачила. На будівлях – українські прапори, співчутливе ставлення людей, зокрема – доброзичливих офіцерів прикордонного контролю, це дуже зворушує», – розповідає художниця.
Серія олійних картин і малюнків тушшю «Інтелектуальні пейзажі» була створена кілька років тому. Надихнули Зою відвідини виставки англійського графіка і фотографа Девіда Хокні в Лас-Вегасі, його барвисті пейзажі запали в серце надовго. Скоропаденко замальовує свої нескінченні подорожі між Монако, Францією, Україною, Японією, США та Великобританією, створюючи новий обриси знайомих доріг.
Інтелектуальні пейзажі зображають краєвиди навколо її літніх студій, морські пейзажі навколо студій в Монако та Ньюпорт-Біч (Каліфорнія).
Беручи приклад з французького митця Каміля Коро, чиї картини Скоропаденко вивчала і відтворювала у Музеї д’Орсе в Парижі як переписувач, Зоя розвинула стиль до мінімалізму. Вирізаючи деталі, уточнюючи суть пейзажу, вона дає своїм глядачам свободу, щоб їхнє власне око могло побачити щось знайоме – і «домалювати» пейзаж у своїй уяві.
Використовуючи різкі графічні штрихи, щоб зобразити динамічні пейзажі Олдерні або Провансу, під впливом японських майстрів, як-от Юкі Огури та її «Жінок-купальниць», пейзажів Хокусая і Гокні та колірної палітри Сезанна, Скоропаденко стверджує японську філософію мистецтва – чітке бачення, чисті лінії і сміливі форми.
Відвідуючи Нормандські острови, вона відтворює прекрасні морські пейзажі з різних висот і ракурсів: з терас на даху, з вікна в готелі та з пагорбів і парків.
Також художниця відвідала музей Гернсі в Кенді. «Це один із найкраще створених музеїв, які я взагалі бачила. Очевидно, що команда його кураторів робила це з великою любов’ю.
Він дивовижно влаштований для такого маленького простору», – каже Скоропаденко.
Її пейзажі з Нормандських островів будуть виставлені наступного року на виставці у Парижі.