У Відні діяла шпигунська мережа, пов’язана з росією, до якої входила громадянка Болгарії Цветанка Д. Вона займалася стеженням за впливовими політиками та журналістами на замовлення російської розвідки.
Як з’ясувалося, мережа була створена лише за кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну та координувалася з території Великої Британії.
У ході судового розгляду в Лондоні було встановлено, що шпигуни діяли в кількох європейських містах — Штутгарті, Відні, Валенсії та Чорногорії. Керував групою Ян Марсалек — колишній член правління німецької компанії Wirecard, який переховується.
Мета — дезінформація, викрадення, вбивства
Однією з головних цілей угруповання була кампанія з поширення дезінформації в Австрії та німецькомовних країнах. Крім того, обговорювалися варіанти викрадення та навіть фізичної ліквідації певних осіб, зокрема журналістів, які розслідують російську шпигунську активність.
Журналіст Роман Доброхотов заявив BBC, що за всією операцією стоїть безпосередньо Володимир Путін.
Оперативна роль у Відні
Цветанка Д. мала важливу роль у мережі, згідно з даними Міністерства внутрішніх справ Австрії. Вона виконувала функції зв’язкової особи та брала участь у кампаніях з дезінформації. Серед її завдань:
-
поширення графіті й наліпок із ультраправими гаслами в центрі Відня, зокрема на радянському меморіалі — щоб створити ілюзію, що це зробили проукраїнські активісти;
-
стеження за головою австрійської розвідки Омаром Хайяві-Пірхнером;
-
шпигунство за журналістами, серед яких Христо Грозєв (Bellingcat) і Анна Тальхаммер (журнал profil);
-
розміщення в дорогому ресторані навпроти офісу Тальхаммер для ведення спостереження;
-
оренда житла навпроти дому Христо Грозєва з метою зйомки.
За словами джерел, через високі витрати вона неодноразово просила у керівництва мережі додаткові кошти, які отримувала.
Затримання і звільнення
Після розкриття мережі Марсалека британськими спецслужбами, австрійська поліція у грудні 2024 року заарештувала Цветанку Д. Вона зізналася, що працювала в інтересах російської розвідки.
Однак, на подив журналістської спільноти, включно з Тальхаммер, жінку було згодом звільнено з-під варти.