У четвер голова австрійського Інституту економічних досліджень (Wifo) Габріель Фельбермайр повідомив австрійцям погані новини: реальна втрата добробуту, яка спостерігається з 2019 року, триватиме ще довгі роки.
За словами Фельбермайра, порівняно з 2019 роком спостерігається реальна втрата добробуту, яка триватиме не лише цього, а й наступного року. Причини – наслідки пандемії коронавірусу та нападу росії на Україну, заявив Фельбермайр у четвер на цифровій прес-конференції.
Простіше кажучи, втрата добробуту пов’язана з тим, що попри збільшення валового внутрішнього продукту для оплати імпорту доводиться використовувати значно більше внутрішнього виробництва. Наприклад, імпорт енергоносіїв з росії, який, як і раніше, має принципове значення для Австрії і останнім часом знову збільшився, став надзвичайно дорогим. Так було ще на початку війни. З того часу були величезні піки з ціновими стрибками та падіннями, які фундаментально викликають невизначеність в економіці.
За даними Фельбермайра, спад реальних доходів стався 2020 року. Реальний наявний дохід на душу населення, який можна використовувати для споживання в Австрії, у 2024 році, як і раніше, становитиме лише близько 98,8% від докризового рівня 2019 року. Цього року вона становить близько 98 відсотків. Наразі йдеться про розподіл реальних економічних витрат коронавірусу та війни в Україні.
«Пиріг став менше, роздавати більше нічого»
У 2022 році зростання ВВП на душу населення з поправкою на купівельну спроможність склало всього 1,5 відсотка в попередньому році порівняно з 2021 роком. Таким чином, у 2022 році після спадів 2020 року вона становила лише близько 98 відсотків від значення 2019 року, показав Фельбермайр. “Пиріг став менше, роздавати більше нічого”.