У зв’язку з ширшим використанням варіанта Omikron зобов’язання контролю 2G діє роздрібної торгівлі. Режим самоізоляції для нещеплених зберігається. Крім того, маску FFP2 необхідно носити на відкритому повітрі, якщо відстань у два метри неможлива.
Таким чином, перевірки правила 2-G (щеплені або одужалі) стали жорсткішими: з 11 січня існує зобов’язання перевіряти це в ресторанах, наприклад, при отриманні замовлення або найпізніше при оплаті. У разі грубих порушень заходів також діятимуть тимчасові заборони відвідування з 3 лютого.
Магазини основних товарів, такі як продуктові магазини, аптеки, банки та заправні станції, залишаються доступними всім. Інші покупки можливі тільки для щеплених та одужуючих людей (2G).
Вимоги до маски жорсткіші: якщо неможливо дотримуватися мінімальної дистанції в два метри, наприклад, у пішохідних зонах, чергах та групах, також необхідно носити маску FFP2. Федеральні землі також можуть самостійно прийняти рішення зробити маску обов’язковою у місцях масового скупчення людей.
У всіх закритих приміщеннях, як і раніше, необхідно носити маску FFP2. Вона, як і раніше, потрібна у всіх видах громадського транспорту. На канатних дорогах, в автобусних поїздках та на екскурсійних катерах діє зобов’язання 2-G.
Споживачам послуг із контактом тіла також знадобиться маска FFP2 та дійсне підтвердження 2-G скрізь. З 1 лютого “Зелений паспорт” після другої вакцинації діє лише протягом шести місяців. Термін дії після третьої вакцинації лишається дев’ять місяців.
З 8 січня більше немає відмінностей між К1 та К2, є лише термін “контактні особи”. У майбутньому жодною контактною особою не буде той, хто був щеплений тричі (тричі вакцинований або двічі вакцинований плюс один раз вилікувався) або якщо всі учасники носили маску FFP2. Це стосується і дітей, яким ще не зробили третього щеплення.
Для всіх, хто належить до контактних осіб, діє наступне: Безкоштовне тестування можливе з п’ятого дня за допомогою ПЛР-тесту. У випадку людей із позитивним результатом тесту період ізоляції буде застосовуватись протягом десяти днів, а безкоштовне тестування можливе через п’ять днів. Тут більше немає різниці між варіантами вірусу.
Контактні особи в критичній інфраструктурі можуть продовжувати працювати зі щоденним негативним тестом та маскою FFP2. До них належать, зокрема, медичні працівники, персонал аварійно-рятувальних служб, працівники енергопостачання та персонал для забезпечення основних потреб суспільного життя.
Для співробітників лікарень, будинків для людей похилого віку та інвалідів також застосовується 2,5-G (вакциновані або одужалі або ті, що пройшли ПЛР-тестування); якщо тести ПЛР недоступні, також дозволені тести на антигени.
По можливості робота з дому має бути правилом, а не винятком. Але немає обов’язку працювати з дому. Загалом, на робочому місці все ще є обов’язок 3-G, тому досить негативного тесту на коронавірус. Маску FFP2 слід носити на робочому місці, якщо немає інших відповідних захисних пристроїв.
Час закриття у сфері громадського харчування – 22:00. Нічні ресторани та бари залишаються закритими. Невакциновані люди можуть забирати їжу. У громадському харчуванні обов’язкова маска FFP2, крім перебування на місцях. Також необхідно вказати свої контактні дані. У ресторанах не допускаються заходи за участю понад 25 осіб, на відкритому повітрі – у гостьовому саду – може бути до 300 гостей.
Тимчасові ринки можна відвідувати лише з сертифікатом 2-G та маскою FFP2. Справжні масові заходи неможливі, тому що одночасно там можуть бути не більше 300 осіб. З іншого боку, збираються контактні дані. У готелі теж пускають тільки щеплені і перехворіли, і потрібна маска FFP2. Оператори мають зібрати контактну інформацію.
Спортивні споруди також доступні лише для тих, хто має сертифікат 2-G. Маску можна знімати під час тренування, інакше у доступних місцях необхідно носити маску FFP2. Правила зборів також поширюються на тренування, змагання та ігри чемпіонатів. Контактні дані мають бути вказані у будь-якому випадку.
Зовні максимально 300 осіб для заходів без фіксованих місць та 4 000 із закріпленими місцями. Доступ можливий лише з підтвердженням 2-G.
2-G Plus поширюється на відвідувачів лікарень, будинків для людей похилого віку та інвалідів. Ви повинні бути щеплені або перехворіли, а також вам потрібен ПЛР-тест (при необхідності тест на антиген) і маска FFP2. Дозволено відвідування не більше двох осіб на день, у лікарні не більше одного.
Невеликі зміни для шкіл: до закінчення четвертого класу контактні особи не належать до групи ризику. Тільки за наявності кількох позитивних випадків у одному класі чи групі протягом п’яти днів ці класи чи групи вирушають на дистанційне навчання.
Починаючи з п’ятого класу, тільки близькі контакти і сусіди класифікуються як контакти високого ризику. Те саме відноситься і до того, що немає класифікації як контактної особи, якщо маска носилася постійно.
Як і раніше, діє загальне обмеження на вихід протягом усього дня для людей без дійсного сертифіката 2-G. Їм дозволено виходити з дому лише за вже відомих умов, таких як робота, навчання, купівля товарів першої необхідності. Також можлива участь у певних зборах, таких як похорон та демонстрації.
Діти віком до дванадцяти років звільняються від обмежень на вихід та інших правил. Для школярів старше дванадцяти років “Ninja Pass” дорівнює сертифікату 2-G до закінчення обов’язкового шкільного навчання.
З 20 грудня в’їзд до Австрії з усіх країн з 2-G Plus (щеплені або одужали та додатково діючий ПЛР-тест). Бустерна вакцинація звільняє з обов’язку проводити ПЛР-тест. Люди з 2-G, але без ПЛР-тесту або ревакцинації, повинні зареєструватися і дотримуватися домашнього карантину, доки не буде представлений негативний результат ПЛР-тесту.
Люди без сертифіката 2-G повинні зареєструватися та вирушити на домашній карантин, при цьому на п’ятий день можливий тест. Виняток становлять вагітні жінки та люди, яким не можна робити щеплення за станом здоров’я. Від них потрібна медична довідка.
Дітям шкільного віку дозволяється в’їжджати в країну за “Пропуском ніндзя” або аналогічними сертифікатами про тести. Правила не поширюються на дітей віком до дванадцяти років. Потрібно лише зареєструватися зі своїм супроводжуючим для оформлення перед поїздкою, якщо дорослий має піти на карантин.
Залежно від поточної ситуації окремі держави може бути оголошені ареалами поширення варіантів вірусу. До них застосовуються суворіші правила.
Поточний перелік зон варіантів вірусу та інші деталі цієї Постанови можна знайти на сайті Міністерства охорони здоров’я Австрійської республіки.
За матеріалами: https://orf.at/
Фото: APA/AFP/Alex Halada