Часом й не саму позитивну інформацію відносно стану розробки українського далекобійного ракетного озброєння, зокрема ОТРК “Сапсан”, також необхідно озвучувати, щоб не формувати та не плекати зайві ілюзії
Джерело: Defence Express
Оперативно-тактичний ракетний комплекс “Сапсан” поки залишається навіть не дослідним зразком, а проєктом на стадії розробки. Про це заявив Ігор Крол, голова Асоціації “Західноукраїнське об’єднання підприємств оборонно-промислового комплексу”.
Зазначимо, що ця Асоціація об’єднує частину підприємств, які беруть участь у розробці вітчизняного ОТРК, тому до оголошеної інформації об’єктивно необхідно відноситись, як до верифікованої.
Зокрема, в інтерв’ю “Апостроф TV” він розповів про стан розробки, перспективи її створення та можливості виробництва “Сапсана”, який повинен мати балістичну ракету з дальністю, в залежності від версії 300 та більше кілометрів. Зокрема для національної ракети мова йде про дальність у понад 400 км.
Судячи з озвученої інформації, розробка ОТРК “Сапасан” далека до завершення. Більше того, прогрес розробки експортної версії “Грім-2”, в якому використовуються значна частина рішень, складає 3/4, тобто 75%. А прогрес створення ОТРК “Сапсан” оцінений на рівні 65-70%.
Також він заявив, що у лютому 2021 року тодішній міністр оборони України Андрій Таран хоча й озвучив готовність комплексу на рівні понад 80%, але це було “перебільшення”. З боку Defense Express зазначили, що у 2021 році рівень готовності не просто комплексу, а дослідної батареї оцінювався на рівні 70%, що дозволяло говорити про плани її створення до початку 2022 року.
Перша дослідна батарея мала містити дві пускові та машини заряджання, а також дві машини керування, дивізіонного та батарейного рівня для проведення всього комплексу випробувань у максимально короткі терміни.
Також голова Асоціації загалом не став оцінювати час, який знадобиться на завершення розробки, підготовки серійного виробництва, самого серійного виробництва та об’ємів виготовлення у поточних умовах, коли вся територія України знаходиться у зоні ураження ворожого озброєння. Навіть враховуючи те, що деякі роботи виконуються українською стороною поза межами країни.
Але дав зрозуміти, що мова йде не про місяці. А також оцінив загальну вартість робіт, які ще необхідно провести, у 500 млн доларів.
Назвати цю інформацію позитивною звісно складно. Але її озвучення вочевидь було необхідно з точки зору адекватного сприйняття реальності, а також для того, щоб не плекати себе ілюзіями відносно розробки під назвою ОТРК “Сапсан”.
Також необхідно нагадати, що 8 червня міністр оборони України Олексій Резніков озвучив, що йде робота над створенням української ракети, щоправда, без уточнення балістичної чи крилатої, із дальністю знищення цілей понад 1000 км.