Щорічний Саміт Міжнародного транспорту форуму у Лейпцигу підтвердив підтримку України з боку світової спільноти у питаннях розвитку логістичних маршрутів, розбудови транспортного сполучення та відновлення критичної інфраструктури.
«Російське вторгнення спричинило низку викликів для транспортної інфраструктури та забезпечення українського експорту, проте разом із міжнародною спільнотою нам вдається знаходити рішення для подоланням цих проблем. Саміт МТФ вкотре довів, що Україна має на своєму боці справжніх партнерів, з допомогою яких вдасться відбудувати краще, ніж було», – наголосив Сергій Деркач, заступник Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
У рамках Саміту був організований окремий круглий стіл за участю міністрів країн-учасниць МТФ щодо підтримки України в умовах повномасштабного вторгнення. Під час заходу українська делегація презентувала пріоритети у питаннях відновлення транспортної інфраструктури:
Збільшення пропускної спроможності залізничних та автомобільних пунктів пропуску; Розбудова портів Дунайського регіону; Відбудова зруйнованої транспортної інфраструктури і відновлення функціонування усієї транспортної мережі України, включно з морським та авіаційним транспортом.
Окремо Україна ініціювала залучити діяльність МТФ до роботи з координації проєктів з відбудови. Вже є домовленість про проведення окремого заходу присвяченого Україні у рамках головування Литви у МТФ. Така співпраця дозволить більш ефективно залучати ресурси для розбудови транспортної інфраструктури та відбудови пошкоджених об’єктів.
В рамках Саміту українська делегація провела ряд двосторонніх зустрічей з колегами з міністерств країн-учасниць МТФ, представниками Світового банку, Siemens Mobility та секретаріату Форуму.
Зокрема, під час двосторонніх зустрічей з представниками США, Великобританії, Німеччини, Швеції, Литви, Норвегії, Республіки Кореї, Канади, Молдови вдалось представити пріоритетні проєкти з відбудови у 2023 році. Йдеться про відновлення енергетичної, житлової, критичної та соціальної інфраструктури, базових послуг для найбільш вразливих верств населення, управління вибухонебезпечними об’єктами та розвиток приватного сектору. Країни висловили готовність взяти участь у відновленні конкретних проєктів, очікується подальші консультації сторін.
Окремою темою перемовин стала можливість передачі автомобільного транспорту для деокупованих територій. Це важливо у рамках повернення людей додому та відновлення транспортного сполучення із деокупованими регіонами. Готовність до співпраці у цьому напряму висловила, зокрема, Швеція.З представниками концерну Siemens Mobility предметом зустрічі стала можливість постачання локомотивів для потреб Укрзалізниці та локалізації виробництва в Україні.
Розбудова пунктів пропуску через державний кордон та підвищення логістичної спроможності України також стала темою перемовин під час зустрічі із партнерами. Так, триває робота над проєктом RELINK спільно зі Світовим банком, напрацьовується питання співпраці з Литвою у рамках розвитку коридору Балтійське море – Чорне море – Егейське море в рамках розвитку транс’європейської транспортної мережі (TEN-T).
Міжнародний транспортний форум – міжурядова організація, що працює у рамках Організації економічного співробітництва та розвитку. Наразі МТФ нараховує 64 країни, які залучені до взаємодії у транспортній галузі. За результатами проведення Саміту до міжнародної спільноти МТФ прийнято Коста Ріку та Бразилію.