Окупанти відрізали Україну від систем моніторингу на ЗАЕС, тому неможливо буде зафіксувати аварію у режимі реального часу, якщо вона станеться
Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко.
«Зараз у нас ситуація складніша, адже вони відрізали нас від моніторингу ситуації на станції. Тобто, якщо вони, не дай Бог, вчинять якусь дію, внаслідок чого відбудеться аварія, то у нас немає доступу до систем моніторингу, які одразу в режимі реального часу можуть це відфіксувати», – зазначив він.
Президент НАЕК «Енергоатом» Петро Котін пояснив, що Україна має датчики радіаційного контролю на підконтрольній території на правобережжі.
«Якщо дійсно буде викид радіації на станції, ми матимемо інформацію за кілька годин. Я думаю, якщо буде нормальна ситуація із повітрям, то буквально за кілька хвилин матимемо інформацію. Також на інших станціях протягом годин інформація з’являтиметься про підвищення радіаційного фону у допустимих рамках. Але все одно це свідчитиме про те, що щось сталось на ЗАЕС», – пояснив він.
Галущенко додав, що наступні кроки Росії у відповідь на умови української сторони покажуть її готовність до зниження рівня напруги на ЗАЕС.
«Це – звичайні вимоги. Якщо у відповідь на це станція стає федеральною власністю, реєструється відповідна компанія в Росії, з аналогічною назвою, то очевидно що ми рухаємось в різні боки. Зараз відповідь очевидна – коли немає руху у забезпеченні радіаційної безпеки», – зауважив він.