На парафії Преображення Господнього УГКЦ у Ризі українцям прочитали лекцію з історії Української Греко-Католицької Церкви в Катакомбах, що охоплює період 1946-1989 років.
Лекцію на запрошення отця-пароха Романа Сапужака прочитали директор Інституту Історії Церкви Українського Католицького університету Світлана Гуркіна та науковий співробітник о. Тарас Бублик, які є викладачами кафедри церковної історії УКУ. 27-28 жовтня вони також брали участь у міжнародній науковій конференції «Церква і тоталітарний режим: секуляризація і стратегії виживання» у Латвійському університеті м. Рига.
Під час лекції Світлана Гуркіна охарактеризувала особливості розвитку Греко-Католицької Церкви до 1939 року і розповіла про мудрий провід і основні напрямки діяльності довголітнього Глави УГКЦ Митрополита Андрея Шептицького та згодом його наступника – ісповідника віри Митрополита Йосифа Сліпого. Лекторка також представила історичні передумови, урядові плани й обставини прийняття сталінським режимом рішення про офіційну інституційну ліквідацію Галицької греко-католицької митрополії (1946) та Мукачівської єпархії (1949).
У свою чергу Тарас Бублик охарактеризував формування структур УГКЦ в умовах переслідування і заборон. Він наголосив на тому, що греко-католики, як духовенство так і вірні, ніколи не визнали рішень Львівського псевдособору 1946 р. і залишалися вірними своїй Церкві. “В умовах підпілля УГКЦ мала єпископів і священиків, діяли монастирі та підпільні громади, були покликання до духовного стану. Радянській владі, незважаючи на тиск і репресії, не вдалося знищити Церкву і наприкінці 1980-х рр. греко-католики добилися легалізації та відродження УГКЦ”, – зазначив Тарас Бублик.
Гості зі Львова також привезли із собою в подарунок для бібліотеки парафії видання Інституту та УКУ на історично-церковну тематику, зокрема журнал «Ковчег», «Йосиф Сліпий. Спомини», «До світла Воскресіння крізь терни катакомб», а також новинку – альбом «Переслідувані за Правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ століття», який був названий однією з найкращих книг на цьогорічному Форумі видавців у Львові.
Джерело: