У 12-мільйоном китайському місті Ухань коронавірус 2019-nCoV вже зафіксований, крім Піднебесної, у Таїланді, Японії, Південній Кореї, США і на Тайвані
Він може передаватися від людини до людини, повідомили в Національній комісії охорони здоров’я Китаю. У цьому полягає його головна небезпека, вважають експерти, однак поки не поспішають називати ситуацію критичною із-за відносно невисокої летальності.
Викликаний вірусом спалах атипової пневмонії, яка тільки в КНР вже захворіли понад 540 чоловік, призвів до 17 смертельних випадків – при цьому частина пацієнтів на момент отримання інфекції вже перебували у тяжкому стані непов’язаним з новим типом вірусу причин. Дані співвідношення хворих і померлих є відносно невисокими, особливо порівняно з коронавірусами попередніх років – що з’явилися в 2003 році SARS та MERS, смертність від яких перевищувала 40%.
Тим не менш, збільшення числа хворих змусив екстрено реагувати не тільки національні влади, але й міжнародні.
На 22 січня Всесвітня організація здоров’я запланувала збори комітету з надзвичайної ситуації. У його ході провідні фахівці-вірусологи організації визначать, наскільки небезпечний новий тип коронавірусу: у крайньому випадку експерти прогнозували оголошення надзвичайної ситуації міжнародного значення, яка потребує скоординованих заходів між урядами різних країн для її усунення. У попередній раз надзвичайна ситуація оголошувалася ВООЗ в 2009 році під час пандемії свинячого грипу.
На 22 січня Всесвітня організація здоров’я заплановала збори комітету з надзвичайної ситуації. У його ході провідні фахівці-вірусологи організації повинні були визначити, наскільки небезпечний новий тип коронавірусу: у крайньому випадку офіційно повинна була бути оголошена надзвичайна ситуація міжнародного значення. Тоді для її усунення знадобилися б скоординовані заходи між урядами всіх країн. При цьому особливих повноважень. Однак ВІЗ все ж вирішила взяти відстрочку для прийняття рішення через брак інформації.
У попередній раз надзвичайна ситуація оголошувалася ВООЗ в 2019 році з-за Еболи, а в перший –під час пандемії свинячого грипу в 2009-м.
Виявити хворого поки складного
Незважаючи на жорсткі заходи з боку китайських держорганів, включаючи обмеження внутрішнього турпотоку, введення карантину в 10 км. зоні навколо Уханя, а також безпосереднього заборони на виїзд з міста, місцева влада визнають ймовірність подальшого поширення епідемії.
Сусідні з Китаєм держави, між тим, вже нікого ряд пересторог. Малазійські влади забезпечили аеропорти країни тепловізорами, з допомогою яких можна визначити захворюваність людини ще до прояву зовнішніх симптомів за підвищеної температури.
Українські держструктури, включаючи Міністерство охорони здоров’я, також вирішили убезпечити власних громадян, опублікувавши список загальних рекомендацій. В особливості, попереджує МИЗ, потрібно бути обережним людям, що входять в професійну групу ризику – працівників боєнь, ветеринарам, а також іншим фахівцям, які постійно контактують з тваринами або продуктами тваринного походження.
Крім того, МОЗ попередив про ситуації, що склалася, Держприкордонслужбу та керівників структурних підрозділів МОЗ в обласних центрах і Києві. Проте ніяких додаткових заходів на даний момент прикордонники, на відміну від колег з інших держав, робити не будемо: як заявив у коментарі інформагентству “УНН” прес-секретар Держприкордонслужби Андрій Демченко, відомство не планує перегороджувати в’їзд для китайських громадян в Україну, а також вводити будь-які інші обмеження. Залучення для перевірок медичних працівників в аеропорти, в тій же година, можливо, однак це є компетенцією МОЗ, розповів держслужбовець.
Правда, навіть якщо б прикордонники запровадили посилення контроль для всіх перебуваючих в країну туристів з Китаю, визначити, чи хворий носієм коронавірусу в українських медпрацівників навряд чи б вийшло.
“Ми можемо взяти мазок у хворого, і дізнатися, що це грип чи не грип, або інший респіраторний вірус, який ми вміємо визначати. Але цей новий тип коронавіруса – визначити його ми не зможемо. Для цього потрібне дорозі обладнання, яке дозволяє проводити електронну мікроскопію, секвенування, але у нас в країні його немає”, – розповідає Алла Мироненко, керівник відділу вірусів і інших інфекційних захворювань державного інституту епідеміології імені Громашевського.
Прогноз
Алла Мироненко також зазначила, що визначити коронавірус складно із-за тривалого інкубаційного періоду.
“Він триває до тижня. Тобто людина може заразитися, облетіти два рази увесь світ, а симптоми ще не будуть виявлені”, – наводить Мироненко додаткову причину складності виявлення хворих коронавірусом хворих в аеропортах та на кордоні.
При цьому вірусолог зазначила, що “не налаштована песимістично” щодо подальшого поширення захворювання, так як, незважаючи на подолання коронавірусом біологічного бар’єру і підтверджену можливість його передачі від людини до людини через близький контакт, захворювання характеризується низькою летальністю (на момент розмови про подвоєння числа загиблих до 17 людина ще не повідомлялося. – прим. ред.).
“У перспективи, або цей вірус адаптується і стане звичайним респіраторним, яких у нас 200 штук, або ж він просто не реалізує себе повністю – його локалізують, як і близькосхідний коронавірус MERS, що з’явивя в 2013 році”, – вважає професор Алла Мироненко.
Висловивши думку, що необхідно дочекатися вердикту Всесвітньої організації здоров’я, у якої, в умовах швидкоплинні ситуації, куди більше відомостей про характер і поширенні захворювання, професор додала, що ймовірність оголошення екстреним комітетів ВООЗ міжнародної надзвичайної ситуації невисока.
“Це буде означати введення обмежень на контакти з Китаєм, проте призведе до значних економічних втрат, і навряд чи буде виправданим, – простіше почати визначати, покласти і вилікувати хворого з дотриманням всіх заходів безпеки”, – зазначила вірусолог.
Вакцина з’явиться в Україні тоді, коли буде вже не потрібна
Для виявлення хворих з потоку китайських туристів російський МОЗ анонсував випуск експрес-тесту від коронавіруса-2019 вже в лютому. Проте для розробки вакцини потрібно більше часу. Про створення власного препарату раніше заявляли в Сполучених Штатах, а також у КНР –як заявляють китайці, у них на створення препарату піде як мінімум півроку.
“Є спрощені процедури створення вакцини під час надзвичайних ситуацій, але все одне це не справа 2 днів. Тим більше від нового збудника, потрібно численні перевірки, спочатку на безпеку, пірогентність (здатність речовини викликати гарячкову реакцію, – прим.), потім на добровольцях – мінімум півроку має на це піти. При цьому ще не факт, що вакцину вдасться зробити в принципі – вони створюються не від усіх інфекцій”, – пояснила причину такого тривалого терміну, потрібного для створення вакцини, професор Мироненко.
У той ж час, самостійно виготовити вакцину Україна не зможе, так як не має для цього, за словами Алли Мироненко, виробничих можливостей – “ще при срср створення вакцин було віддано Росії, а для відновлення виробництва в Україні необхідні великі капіталовкладення, що може бути недоцільним”, вважає вірусолог.
Таким чином, у крайньому випадку вакцину доведеться закуповувати у інших країн, проте, як зазначила Мироненко, із-за бюрократичних зволікань українці отримають вакцину вже тоді, коли вона буде не потрібна.
“Коли ми її отримаємо, ситуація вже так чи інакше вирішиться. Коли була пандемія свинячого грипу, в тій годину, як американці і французи своїх громадян вже щосили прищеплювали, наші все ніяк не могли вакцину навіть зареєструвати”, – згадує професор Алла Мироненко.