Великий бар’єрний риф переживши за свою історію щонайменше п’ять циклів масового вимирання коралів, а потім відроджувався знову. До такого висновку прийшли океанологи з Японії, Франції та Австралії, які опублікували результати спільного дослідження Nature Geoscience.
Як розповіли вчені, риф існував вже за часів останнього зледеніння Землі, яке відбувалося приблизно 20 тисяч років тому. Тоді коралів, що становлять основу екосистеми, довелося пристосовуватися до зміни фізичних умов на планеті. Найголовнішим чинником змін тоді був мінливий рівень океану. За словами дослідників, під час останнього зледеніння рівень океанських вод опускався на 118 метрів у порівнянні з нинішнім. В ті часи коралові поліпи змушені були мігрувати в бік зовнішнього кордону австралійського шельфу, а прибережний «край» висох і омертвів. Після кожного серйозного катаклізму коралові колонії утворювали фактично нову екосистему, а стара відмирала.
Щоб зрозуміти і довести це, дослідники взяли 20 проб коралових відкладень в різних місцях шельфу, вік яких охопив весь період існування Великого бар’єр кар’єрного рифу. Його, до речі, оцінюють в 30 тисяч років.
Зараз основною проблемою екосистеми Великого Бар’єр кар’єрного рифу є надто швидке, порівняно з усіма попередніми, швидкість потепління океану, кажуть океанологи. Після льодовикового періоду вода тепліла приблизно на 0,04 градуси за 100 років; зараз температура океану підвищується на 0,7 градуса за століття. І гарантувати, що численні мешканці рифів, і головне, коралові колонії, зможуть пристосуватися до таких умов.
Разом зі змінами температури швидше змінюються і інші властивості води, в тому числі солоність і кислотність. У результаті гинуть мікроорганізми, завдяки яким і ростуть коралі. В найтеплішому за всю історію спостережень 2016 році в північній частині рифу загинуло дві третини всіх коралових колоній.
І все ж учені впевнені, що екосистема зможе підтримати собі і прожити ще не менше 250 років.