Mirage 2000-5DA, які закупила Індонезія – це машини, яким вже 26 років й для того, щоб поставити їх на озброєння необхідно ще два роки відновлювальних робіт
Джерело: Defence Express
Міністерство оборони Індонезії офіційно повідомило про укладення угоди на закупівлю 12 вживаних Mirage 2000-5DA від Dassault, які знаходились у категорії надлишкового озброєння Катару. Інформація про таку закупівлю фігурувала ще на початку 2023 року, але офіційного підтвердження не знаходила.
Загальна вартість 12 винищувачів Mirage 2000 обійшлись країні у 792 млн доларів, тобто один Mirage 2000 має цінник у 66 млн доларів. Але це після відновлення машин, що буде реалізовуватись чеською компанією Excalibur International (не плутати з Excalibur Army, хоча обидві входять у Czechoslovak Group). Також у вартість включено запасні двигуни та інші запчастини, наземне обладнання, навчання пілотів тощо. Також важливі й строки виконання постачання, які становлять два роки.
Й необхідно зазначити, що 12 Mirage 2000-5DA (9 в одномісній та 3 у двомісній версії) Катар закупив у 1994 році та отримав останній борт у 1997 році, таким чином мова йде про винищувачі, яким по 26 років. Можливості літака включають використання ракет “повітря-повітря” MICA та крилатих ракет Apache (які стали базою для створення ракети SCALP – Storm Shadow).
Й хоча здається, що на ринку озброєння можливо знайти кращі пропозиції, ніж 26-річні вживані Mirage 2000 по 66 млн доларів за одиницю, але це скоріше саме враження. Бо за ці кошти можливо купити лише щось на рівні корейського легкого винищувача типу FA-50.
Водночас Індонезія вже зробила ставку на французьке озброєння, замовивши 42 французькі винищувачі Rafale у лютому 2022 року у межах контракту на 8,1 млрд доларів зі строком виконання до 2026 року.
А загалом ця закупівля пов’язана із погіршенням безпекової ситуації у регіоні й тим, що країна відмовилась від російського озброєння та тепер навіть не знає, як обслуговувати вже закуплене. Нагадаємо, що країна хотіла закупити російські Су-35, а у строю має 5 Су-27 та 11 Су-30. Окрім російських літаків основу авіапарку країни складають 33 F-16 (9 у найстарішій версії A/B та 24 у версії C/D).
Таким чином для того, щоб наростити у короткі строки свій авіапарк країнам зараз необхідно дійсно викручуватись. І зараз навіть якщо винищувачі потрібно терміново, то очікувати їх все одно необхідно декілька років.