Як вибрати обсяг зарядної станції
Через постійні проблеми з електропостачанням виникає питання як покращити свою автономність, особливо якщо від цього залежить робота. Зарядні станції на зразок Ecoflow, Bluetti, Anker, Jackery – один із найпростіших варіантів, особливо для квартири.
Щоб купити зарядну станцію можна використовувати простий метод: чим більше, тим краще! Але постає питання ціни. Щоб було простіше вибрати, треба зрозуміти, скільки часу ви зможете живити свої прилади від конкретної моделі. Розберемо на прикладі Bluetti EB3A – однієї з найдоступніших на даний момент станцій.
Вважаємо автономність за ват-годинами
Виробник вказує ємність 268Wh. Wh – це Ватт-годинник. Знаючи потужність приладів, які живляться від станції, можна вважати час її автономності.На кожному приладі вказується його енергоспоживання, чи це заряджання телефону або холодильник. Наприклад візьмемо зарядку телефону, де вказано 20W. Це означає, що за годину вона максимум споживатиме 20Wh заряду станції. Тобто для живлення однієї зарядки EB3A вистачить на 13.4 години. Але треба чекати десь 80-90% від цього, бо всі прилади мають відсоток втрат. Якщо більше цікавить EcoFlow, то є подібна модель River 2 на 256 Wh.
А як щодо інтернету?
Роутер споживає приблизно 10 Вт залежно від моделі, тобто якщо живити тільки роутер, то вистачить заряду на 22.7 годин.Але це допоможе лише якщо ваш провайдер забезпечує автономну роботу інтернету під час вимкнення. Зазвичай це роблять для оптичного інтернету за технологією GPON. Чи такий у вас, краще запитати у провайдера, як і про можливість підключення і чи забезпечують вони роботу за відсутності світла. Тому що ніякий обсяг зарядної станції не допоможе, якщо обладнання провайдера буде без живлення. Є ще одна актуальна порада, яка допоможе зберегти заряд станції. Якщо пристрій заряджається від USB, так це і робіть. Не вставляйте зарядку телефону в розетку 220V на станції, а потім в цю зарядку USB провід. Це створює додаткові втрати та час автономності падає. Так само актуально для роутерів та іншого обладнання, де живлення 12V: якщо на станції є вихід 12V, то придбайте кабель живлення 5.5 і підключіть роутер через нього, буде довше працювати.
Треба живити ноутбук чи ПК
Споживання такої техніки, як ноутбуки та ПК, важко визначити без вимірів, тому що на їх блоках живлення буде вказана максимальна потужність, яку вони споживають не весь час, а лише під повним навантаженням. Але можна зробити іншим чином – подивитися ємність акумулятора самого ноутбука, десь там в інструкції чи в інтернеті за моделлю можна знайти. Вона теж буде у Ватт-годиннику.Наприклад, ноутбук на 80Wh, ділимо ємність зарядної станції на цю та враховуємо втрати, виходить приблизно 2.27. Тобто вдасться зарядити ноутбук два повні рази. Час автономності тут вже залежить від ноутбука. Якщо акумулятор ноутбука вже не тримає заряду, то без вимірів споживання порахувати не вийде, на жаль.
Хочу вмикати індивідуальне опалення
Ще одним важливим приладом є газові котли для опалення. Їхнє споживання теж різне, але в середньому це десь 100 Вт під час активного обігріву, і десь 25 Вт у режимі простою. Тобто якщо котел навіть нагріватиме весь час, то заряду станції вистачить на 2.3 години. Але в реальних умовах він не спалює газ весь час, тож час автономної роботи буде більшим.
А якщо кілька приладів?
Не проблема у зарядних станцій купа роз’ємів, а ще можна використовувати мережевий фільтр або просто трійник. А для розрахунку часу розряду просто підсумовуємо потужність усіх приладів та використовуємо ту саму формулу.