Багато хто все ще веде пошуки універсальної відповіді на питання “що я можу зробити, щоб подовжити своє життя?”, втім вона вже є. Медики ще в минулому столітті відповіли компетентно і вичерпно: “Налагодити свій сон”.
Якщо людина спить по п’ять годин і менше – вона наближує смерть, збільшує ризик її раннього приходу аж на 12%! Проаналізувавши докладну інформацію про якість сну людини, медика може доволі точно розрахувати, в якому віці і від якого захворювання та помре. Мова йде саме про якість, хоча й кількість (тривалість) сну теж вельми важлива. То ж як покращити якість сну?
Проблеми якості сну
Є три головні причини того, що сон не приносить необхідного оздоровчого ефекту:
- Людина не може заснути;
- Сон постійно переривається;
- Людина прокидається раніше необхідного часу.
За наш сон відповідає крихітне ядро в нашому мозку. Цей мікроскопічний вузол нервів керує нашим внутрішнім годинником – науковці називають це циркадними ритмами – за участі окремого гормону, мелатоніну. А найпершим і найвагомішим з факторів, що впливають на всі процеси сну, є цикли “світло-темрява-світло”. Відтак, ці процеси зазнають суттєвих порушень через сучасний стиль життя.
! Якщо ви любите читати перед сном – нехай це буде справжня книга під слабкою лампою розжарювання. Якщо ж ви читаєте лише з екрана гаджета, увімкніть нічний режим – дисплей видаватиме менше УФ випромінювання. |
Адже він заповнений електронними пристроями з яскравими екранами, які випромінюють штучне, синтетичне світло, відмінне від сонячного, зі значним вмістом ультрафіолетових (УФ) променів. Друга проблема сучасного світла – його всюдисущість. В сучасних містах просто не залишилося неосвітлених ділянок: ввечері осяяні вулиці, приміщення, парки, тунелі і навіть транспорт. Все це світло просто блокує чи применшує вироблення мелатоніну, без якого сон неможливий. Мелатонін продукується в темряві чи сутінках.
Сутінки прикметні особливим тоном світла – воно, на відміну від ультрафіолетового сяяння наших екранів, має більше жовтих, червоних та інфрачервоних променів.
Сонячне проміння містить понад 50% інфрачервоного світла. Тому надзвичайно важливо для здоров’я частіше з’являтися під прямими променями сонця: крім підвищення рівня мелатоніну, наш організм під сонцем ще й виробляє вітамін D3. До речі, окрім своєї безперечно головної задачі – вплив на ритми сну – мелатонін виконує ще й функції потужного антиоксиданта.
Як підвищити якість сну
Якщо ви хочете “перезавантажити” свій циркадний ритм, налагодити продуктивність сну, візьміть за правила наступні поради.
- Вранці обов’язково постійте під сонячним світлом – на дворі, на балконі, чи просто біля вікна: дуже важливо, щоби сонячне світло потрапило на ваше тіло, обличчя та очі. Тривалість такої ванни чи прогулянки під сонцем має тривати не менше 30-ти хвилин. Не варто уникати прогулянок парком – інфрачервоне проміння проходить і крізь гілки дерев, і крізь одяг.
- Введіть за правило вечірні прогулянки, під час заходу сонця. Світло від червоного небосхилу дасть команду на вироблення мелатоніну, гормону сну. Повернувшись додому, приглушіть світло в кімнатах (а ще краще – замініть свічками), облиште пристрої з екранами бодай за 30 хвилин до сну. Якщо хочете посилити ефект, або замінити недоступні вечірні промені – можна вдатися до червоного опромінення.
- Відведіть певний час для занять фізичною працею чи вправами – це відчутно покращить якість вашого сну.
- Обов’язково засинайте у провітреній кімнаті – для міцного сну вам потрібне свіже і дещо прохолодне повітря, не вище 21-го градуса.
- Озбройтеся капсулами з магнієм і вживайте по одній буквально перед тим, як іти в ліжко. Магній допомагає розслабитися м’язам усього тіла, скинути недоречний тонус. Також міцному і спокійному сну сприяють вітамін D, цинк і рослинні препарати, як то ашваганда.
Які купити препарати для сну
Все перелічене вище присутнє у профільних магазинах вітамінів та БАДів. Наприклад, означеними капсулами магнію для розслаблення м’язів цілком може стати препарат Optimal Magnesium від компанії Seeking Health. Його рекомендують не лише при втомі м’язів, крепатурі, м’язових спазмах та судомах, а й при розладах нервової системи, гіпертонії, занепаді сил, ламкості та непрохідності судин та артерій, нирковій недостатності та крихких кістках.
Виробник Thorne Research забезпечить вас двомісячним запасом вітаміну D із препаратом D-10000. Він допоможе не лише при розладах сну, а й при болю в м’язах, захворюваннях серцево-судинної системи, підвищеному тиску та рівні цукру в крові; при нирковій недостатності, проблемах зі щитоподібною залозою та кістками, при захворюваннях шкіри і, звичайно, при ослабленому імунітеті.
Знизити, чи навіть прибрати руйнівну для сну дію стресу, зміцнити імунітет, і нервову систему здатні препарати з вмістом ашваганда. Їх також рекомендують при неврозах, змінах менструального циклу, ПМС, та при негараздах із репродуктивною системою і в чоловіків, і в жінок. Ці препарати розроблені у лабораторії компанії Solgar.
І якщо ви прагнете негайного результату, або ж ви зараз не маєте змоги до перелічених засобів, аби перебудувати організм, рекомендуємо придбати мелатонін в капсулах від Source Naturals. Із кальцієм у своєму складі, цей препарат допоможе при порушенні циклу сну та безсонні, при розладах нервової системи та депресіях, при занепаді сил і підвищеному тиску, та навіть при надлишковій вазі.