31 березня у Тернопільському драматичному академічному театрі імені Тараса Шевченка величним духовним дійством закінчився Рік патріарха Йосифа Сліпого, приурочений 130-річчю від дня його народження.
З метою вшанування величної постаті патріарха Йосифа Сліпого та підкреслення цінності його свідчення для сучасних українців архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський владика Василь Семенюк заснував відзнаку «Великого бажайте». Нею Тернопільсько-Зборівська митрополія щорічно вшановуватиме осіб, які своєю працею втілюють цінності й ідеали патріарха Йосифа.
Архиєпископ Василь благословив початок урочистості та сказав: «Патріарх Йосиф десятиліттями надихав мільйони українців до спротиву російській більшовицькій агресії, яка мала на меті знищити все християнське й українське. Його свідчення народило нових послідовників, що боролися проти безбожного режиму, незважаючи на небезпеку втратити свободу, а інколи навіть і життя. Їхня довга боротьба привела до воскресіння незалежної Української держави й Української Греко-Католицької Церкви… Патріарх Йосиф своїм життям показує, що жодні загрози, випробування, табори та сили зла не можуть перемогти свободу і правду. Вони завжди перемагають, бо це чесноти, прищеплені людині її Творцем — Господом Богом. Я щиро вдячний усім, хто долучився до проведення заходів, приурочених памʼяті патріарха впродовж минулого року».
Урочистість моменту підсилювала класична музика у виконанні академічного симфонічному оркестру Тернопільської обласної філармонії (головний диригент — народний артист України Мирослав Кріль), а також пісні у виконанні октету Тернопільської вищої духовної семінарії імені патріарха Йосифа Сліпого.
Першим лауреатом відзнаки став 22-річний офіцер, старший лейтенант Андрій Бельзецький — випускник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, командир батареї 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців. Лауреат — земляк патріарха Йосифа Сліпого.
Лауреаткою стала волонтерка Інна Павлюк, одна з координаторів волонтерського центру при архикатедральному соборі в Тернополі, який на регулярній основі займався розподілом допомоги серед потребуючих. Окрім Тернопільського волонтерського штабу, адресатами гуманітарних вантажів, які збирала та доправляла лауреатка, стали мешканці українського Півдня — Херсонщини та Миколаївщини. Відзначення п. Інни — це визнання її служіння та жертовності. Вона зуміла реалізувати ідеали патріарха, який вважав, що великі речі здобуваються постійністю, наполегливістю та важкою щоденною працею.
Третім лауреатом став український історик, політолог, громадський діяч Микола Лазарович — доктор політичних наук, кандидат історичних наук, професор кафедри документознавства, інформаційної діяльності й українознавства Західноукраїнського національного університету, почесний професор ЗУНУ, заслужений працівник освіти України.
Лауреатом став і провідний майстер сцени Тернопільського академічного обласного українського драматичного театру імені Тараса Шевченка, заслужений артист України Олександр Папуша. У 2022 році п. Олександрові випала нагода зіграти роль патріарха Йосифа Сліпого в постановці Олега Мосійчука «Голгофа. Містерія непокори». Це, напевно, одна з перших спроб зіграти постать незламного патріарха на великій сцені. Майстерність і переконливість гри актора знайшла відгук у глядача, який надихався постаттю Йосипа Спіпого під час трагічного воєнного випробування.
Відзнаки також удостоєний о. Марко-Ярослав Семеген, священник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії, настоятель патріаршого прокатедрального собору Святої Софії у Римі. Йому випала честь бути відповідальним за збереження спадщини патріарха Йосифа: це і прокатедральний Патріарший собор, що об’єднував та об’єднує нині українських емігрантів на різних континентах; приміщення УКУ, яке побудував патріарх, і багато культурних ініціатив, що своїм корінням сягають часів перебування патріарха Сліпого у Вічному місті. Лауреат — організатор низки гуманітарних ініціатив в Італії, спрямованих на підтримку України в час важкого воєнного випробування. Він очолив волонтерський центр м. Рима, який із початку повномасштабної російської агресії зібрав і доправив у різні міста України 106 автопоїздів (1500 тонн вантажу) гуманітарної допомоги. Завдяки цьому матеріальну гуманітарну допомогу отримали понад 8000 українців. Волонтерський центр покриває медичні витрати на лікування та протезування українських біженців з інвалідністю, закуповує необхідну ортопедичну продукцію для вразливої категорії українців.
Цією нагородою на честь патріарха Йосифа Сліпого відзначено особистий внесок о. Марка у продовження справи великого патріарха.
До слова, голова фундації «Справа патріарха Йосифа» Анна Зварич представила учасникам академії резолюції круглого столу «Патріарх Йосиф: той, хто продовжує надихати», який відбувся 27 січня 2023 року у приміщенні Тернопільського обласного краєзнавчого музею.
Департамент інформації УГКЦза матеріалами пресслужби Тернопільсько-Зборівської архиєпархії