ЄС|NATO

У США є два резервні шляхи підтримки України озброєнням без затвердженого бюджету

Мова йде про доволі цікаву програму Excess Defense Articles, а також можливість використати результат бухгалтерської помилки на мільярди доларів

Джерело: Defence Express

Поки фінансування допомоги України озброєнням ще з жовтня 2022 року перебуває у заручниках політичних розбірок у США разом із всім бюджетом країни, яка продовжує жити у режимі уникнення “шатдауну”, у Вашингтона все ще залишається можливість використати два резервних канали посилення ЗСУ.

Перший – передача озброєння без фінансування його заміни. Другий – механізм Excess Defense Articles, про що пише Defense News.

Відносно першого, то після виявлення помилки в обчисленні вартості переданого озброєння, у Пентагону технічно залишається ще 4 млрд доларів. Але поки це просто кошти на балансі, а не реальний ресурс. Бо у Пентагоні не використовують їх через те, що у США не прийнятий бюджет й будь-які додаткові витрати заблоковані.

У США є два резервні шляхи підтримки України озброєнням без затвердженого бюджету

Тому у варіанті використання цих коштів за програмою PDA необхідно прийняти вольове рішення. Але зазначимо, що ці кошти вже витрачались, бо спочатку їх було 6,2 млрд доларів, а зараз залишилось лише 4.

Нагадаємо, що літом 2023 року внутрішній аудит виявив неправильне обрахування вартості озброєння, яке передавалось Україні за програмою президентського вилучення – PDA. Й замість балансової вартості старого озброєння рахувалась ціна його заміни на новий зразок. Розбіжність за 1,5 року й становила 6,2 млрд доларів або на цілих 28%.

Щодо Excess Defense Articles – то це програма передачі надлишкового озброєння. Вона доволі активно реалізується США, коли замість утилізації озброєння воно просто передається країні партнеру, яка бере на себе витрати на його ремонт, відновлення та логістику.

У США є два резервні шляхи підтримки України озброєнням без затвердженого бюджету

Наприклад, за цією програмою Україна отримала “афганські” Ми-17, для Чехії за цією програмою надійшли вертольоти AH-1Z Viper та UH-1Y Venom, до Греції планувалось відправити одразу 300 Bradley. Й Вашингтон технічно може використати Excess Defense Articles для передачі свого озброєння до України через треті країни.

Водночас поки ці механізми залишаються резервними, можливо у Білому домі все ще існує надія на те, що об’єктивний саботаж з боку трампіського осередка республіканської партії буде подолано.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України