Проєкт Як-52Б мав на меті перетворити машину на легкий ударний літак, але через замалу злітну вагу його довелося поховати
Джерело: Defence Express
Російське дослідно-конструкторське бюро “Авиастроитель” має плани з модернізації навчально-тренувального літака Як-52 для ролі боротьби з безпілотними літальними апаратами, як повідомляють російські пропагандистські ЗМІ з посиланням на керівника проєкту модернізації літака Як-52 компанії Дмітрія Мотіна.
За його словами, проєкт оновлення Як-52 у “літак протидії БПЛА” Як-52Б2 є пріоритетним для ДКБ “Авиастроитель”, і зараз вони очікують на сертифікат льотної придатності від Росавіації. Оновлену машину планують використовувати для протидії як розвідувальним, так і ударним дронам
Серед оновлень, які має отримати літак – новий багатофункціональний дисплей у задній кабіні, а також модернізовані навігаційно-пілотне обладнання, систему РЕБ для подавлення каналів зв’язку та радіолокатор. Інші деталі про цей проєкт не повідомляються.
Очевидно, що у РФ вирішили звернути увагу на Як-52 як протидроновий засіб після того, як Сили наші військові почали використовувати ці літаки як “мисливців за дронами” – станом на кінець червня цього року на одному з наших “антидронових” Як-52 було зафіксовано збиття восьми російських розвідувальних безпілотників – шести “Орланів” і двох Zala.
Тривалий час невідомою складовою у цій історії було те, а яким же озброєнням нищать дрони з цього літака, хоча цілком ймовірним було припущення, що дрони збиває другий член екіпажу з власного стрілецького озброєння. Фактично цю тезу підтвердило поява зображення іншого літака, який також бере участь у полюванні на дрони – легкомоторного А-22 українського виробництва.
Цей факт став причиною роздумів щодо того, а чи є можливість повноцінно озброїти Як-52, щоб перетворити його на повноцінний такий собі “антидроновий літак”, і відповідь на це питання криється у проєкті, який намагалися реалізувати за радянських часів – йдеться про спробу на базі Як-52 створити легкий ударний літак Як-52Б, який згодом мав би позначення Як-54.
Проєкт закрили у 1983 році через досить банальну проблему – замалу злітну вагу у трохи більш як 1400 кг. Наприклад, під час стрільби НУРСами з блоків УБ-32 через сильну віддачу літак фактично зависав у повітрі і його сильно розгойдувало. Така ж історія була і з блоками ГУВ-8700 з 7,62-мм кулеметами ГШГ та 12,7-мм ЯкБ – точність стрільби була фактично нульовою. Тож важко уявити, як у такому випадку літак міг би показати хоч якусь ефективність проти безпілотників.
Разом з тим, у РФ стверджують, що повертаються нібито саме до цього проєкту, тож залишається незрозумілим, як російський ОПК буде вирішувати проблему з озброєнням – чи ж просто буде комбінувати поєднання того ж стрілецького озброєння із засобами радіоелектронної боротьби.