Підрозділ Радянської Армії, Чехословаччина, 1968 рік. Фото: ИТАР-ТАСС/Валентин Соболєв/Надано Фондом ВАРП
7 червня в Празі відбулися відразу дві важливі події, пов’язані з історією і політикою СРСР, Чехословаччини, Росії та Чехії.
На першому засіданні Чесько-російського форуму керівник Інституту історії Академії наук ЧР Ян Немечек заявивши про необхідність розкриття частини радянських архівів.
«Нас, насамперед, цікавлять спеціальні архіви. Про архіві КДБ говорити не буду. Нас цікавлять архіви Мзс, міністерства оборони, архів президента Росії, куди зовсім немає доступу», — сказавши він.
Як повідомляє сайт CeskeNoviny.cz, російська сторона наворожила, що 98 % російських архівів розсекречено й відкрито. Альо Ян Немечек уточнивши, що вищезгадані архіви залишаються закритими.
Також на засіданні звучало невдоволення «перекручуванням історії російськими державними ЗМІ».
Історик Адам Граділек нагадав про документальному фільмі «Варшавський договір. Розсекречені сторінки», що вийшов ще влітку 2015 року: «Ми в шоці від перекручування нашої історії. В ньому події 1968 р. подаються як «братська допомога».
Ректор МДІМВ Анатолій Торкунов заявивши у відповідь, що ЗМІ можуть звучати різні думки, як розумні, так і не дуже, і закликав не звертати на них уваги.
А в Бібліотеці Вацлава Гавела зібралися троє учасників демонстрації на Червоній Площі, яка відбулася 25 серпня 1968 року. Це Віктор Файнберг, Тетяна Баєва і Павло Литвинов. 8 червня вони отримають премію Gratias agit за популяризацію доброго імені Чехії в світі. На зустрічі в Бібліотеці Вацлава Гавела вони заявили, що вторгнення в Чехословаччину відкрило очі радянським дисидентам і стало ясно, що переговори з комуністичним режимом безглузді.