Війна рф проти України

У Канаді порахували вартість життєвого циклу F-35: базова ціна збільшується у рази

Міноборони Канади випустило свій детальний звіт по витратам на 88 винищувачів F-35 впродовж всієї їх експлуатації до 2062 року

Джерело: Defence Express

Окрім того, що озброєння треба купити, а стосовно F-35, який демонструє галопуючу ціну вже 208 млн доларів за одиницю на прикладі твердого контракту з Чехією, його необхідно ще й обслуговувати. А це також є дуже вагомим рядком витрат, який у всьому життєвому циклі озброєння множить базовий цінник у рази.

Й у міноборони Канади опублікували вкрай детальний звіт щодо витрат на весь життєвий цикл винищувача п’ятого покоління F-35 протягом запланованих 45 років.

У Канаді порахували вартість життєвого циклу F-35: базова ціна множиться у рази

Витрати на F-35, ціни вказані у канадських доларах

Загалом відповідно до звіту загальна вартість витрат на 88 винищувачів F-35 складе у цьому періоді 73,9 млрд канадських доларів – приблизно 54,16 млрд доларів США. У цю вартість входить етап придбання та участь у програмі F-35 складе 14,51 млрд тут й надалі у доларах США.

Мова йде про 88 літаків та внесок у розробку та виробництва літаків відповідного до третього рівня участі у програмі (разом з Австралією, Данією та Норвегією). Зазначимо, що на першому рівні участі у програмі F-35 – Велика Британія, а на другому – Італія та Нідерланди.

У Канаді порахували вартість життєвого циклу F-35: базова ціна множиться у рази

Таким чином загальні витрати на придбання одного F-35 для Канади становлять 164,8 млн доларів, що знову показує різницю у цінах між поточними контрактами та цінами, на які Оттава погодилась оголосивши переможця конкурсу у березні 2022 року. Додамо, що альтернативою F-35 був Gripen від Saab.

Далі розпочинається етап експлуатації та технічного обслуговування протягом всього життєвого циклу машин. Отримання перших чотирьох винищувачів заплановано на 2026 рік, по шість 2027-2028 роках, та по 18 з 2029 по 2032 рік. Але цей етап витрат розпочнеться за рік до прибуття першої машини та завершиться у 2061-2062 році, коли останній канадський F-35 буде списаний.

Цей основний етап витрат оцінений у 39,43 млрд доларів. При цьому виходить, що на момент списання наймолодшому F-35 канадських повітряних сил буде 30 років. Таким чином експлуатаційні витрати на один F-35 складають ще 448 млн доларів на весь час його експлуатації та по 14,93 млн доларів на кожний літак за рік.

Але навіть із виведенням винищувача зі складу повітряних сил витрати не завершується, ще буде необхідно витратити 150 млн доларів на їх утилізацію, тобто по ще 1,7 млн на списання кожного F-35.

Доволі цікаво, що цифри обраховані міноборони Канади не дуже сильно корелюються з показниками, які навели їх колеги з Чехії, які не менш детально розписали всі витрати на дві ескадрильї F-35

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України