Визнання Криму російським може загрожувати розслідуванням військових злочинів і надіслати небезпечні сигнали.
Після окупації Криму росією, ідея визнання цього факту як частини мирної угоди викликає занепокоєння. Це може підірвати принцип міжнародних відносин, встановлений після Другої світової війни: «кордони не можна змінювати силою». Таку позицію підтримує Ірина Марчук, доцент міжнародного кримінального права в Університеті Копенгагена. «Це дуже небезпечний прецедент, якщо такі питання навіть включаються до порядку мирних переговорів», — наголосила вона.
Росія намагається легалізувати анексію, перетворивши Крим на військову базу з 2014 року. Проте, за рішенням Європейського суду з прав людини, росія відповідальна за порушення прав у Криму, що є прецедентом для розслідування окупації з боку росії. «Якщо росія була б суверенною на цій території, суд не розглядав би такі порушення», — зазначила Дар’я Свиридова, адвокат з Києва.
Україна не допускає поступок щодо статусу Криму. «Це наша червона лінія: ніякого визнання», — сказав Антон Кориневич, посол України з особливих доручень. Новий спеціальний трибунал зосередиться на злочині агресії, охоплюючи дії росії з 2014 року.
Зміна позиції США може поставити під загрозу міжнародну політичну згоду, особливо у контексті недавнього виведення підтримки з боку США. «З юридичної точки зору Крим залишається окупованим», — ствердила Свиридова. Визнання Криму російським може підштовхнути інші країни до силового вирішення територіальних претензій.
Кримські політичні ув’язнені, як Наріман Джелял, попереджають: «Це буде величезний удар для тих, хто залишається під окупацією».