Техно

Витік теплоносія з російського корабля “Союз” на МКС скасовує вихід астронавтів у відкритий космос

Відео з Міжнародної космічної станції, зроблене в кінці 14 грудня, показало витік теплоносія з пристикованого там космічного корабля “Союз МС-22”. Причина та серйозність витоку ще з’ясовуються. Авторство: NASA TV

Витік охолоджуючої рідини в космічному кораблі «Союз», пристикованому до Міжнародної космічної станції 14 грудня, змусив диспетчерів польотів скасувати російський вихід у відкритий космос і поставив питання про здатність космічного корабля безпечно повернутися на Землю.

Космонавти Сергій Прокоп’єв і Дмитро Петелін готувалися до виходу у відкритий космос, коли приблизно о 19:45 диспетчери станції помітили витік теплоносія в службовому модулі пристикованого туди корабля “Союз МС-22”. східний. Цей космічний корабель доставив Прокоп’єва та Петеліна разом із астронавтом НАСА Френком Рубіо на станцію майже три місяці тому.

Два космонавти продовжували підготовку до виходу у відкритий космос, але залишалися в шлюзі, поки інженери на землі оцінювали проблему. Їхній семигодинний вихід у відкритий космос мав розпочатися приблизно о 21:20, але був відкладений і зрештою скасований незадовго до 22:00. східний. Витік, видимий як потік частинок із корабля “Союз”, був помітний через три години після того, як він почався в телевізійних трансляціях NASA.

«Найкращий план дій сьогодні ввечері полягав у тому, щоб зосередити всю увагу московської команди на тому, щоб розібратися, що саме відбувається з космічним кораблем «Союз», а потім ми перегрупуємося завтра», — сказала Емілі Нельсон, керівник польотів NASA в Космічному центрі Джонсона. коментарі на NASA TV близько опівночі на східному сході.

Російське космічне агентство «Роскосмос» у короткій заяві від 15 грудня повідомило про «пошкодження зовнішньої обшивки» сервісного модуля «Союзу», але не повідомило більше деталей проблеми. Роскосмос повідомив, що третій російський космонавт на станції Анна Кікіна використала роботизовану руку для фотографічного огляду космічного корабля, повернувши ці зображення на Землю для аналізу.

І причина, і серйозність витоку невідомі. Витік не становив жодного безпосереднього ризику для станції та її екіпажу, але в найгіршому випадку це призвело б до того, що космічний корабель «Союз» не міг би безпечно повернутися на Землю зі своїм екіпажем.

«Роскосмос» міг би запустити наступний «Союз» до станції без екіпажу на борту як заміну, але невідомо, коли космічний корабель «Союз МС-23» можна буде підготувати до запуску, і це вплине на майбутні ротації екіпажу. Наразі «Союз МС-23» планується запустити до станції в березні 2023 року з двома космонавтами Роскосмосу та одним астронавтом NASA.

Ризик проблем із кораблями «Союз» або комерційними екіпажами США є головною причиною того, чому NASA протягом багатьох років намагалося обмінятися місцями між такими космічними кораблями за бартерною угодою. Це означало б, що принаймні один астронавт NASA і один космонавт Роскосмосу будуть на станції в будь-який час, якщо «Союз» або комерційні кораблі екіпажу будуть виведені з експлуатації протягом тривалого періоду.

Після тривалих переговорів NASA і Роскосмос у липні завершили угоду про обмін місцями. Рубіо полетів на станцію на кораблі «Союз МС-22» у вересні, а Кікіна — у місії SpaceX Crew-5 Crew Dragon у жовтні, ставши першим російським космонавтом, який літав на комерційному кораблі екіпажу. Поточна угода включає обмін місцями на місії Союзу та Crew Dragon, заплановані на весну та осінь 2023 року.

Цей витік ознаменував друге поспіль відкладення виходу Прокоп’єва і Петеліна у відкритий космос, який мав на меті перемістити радіатор від модуля «Рассвет» до модуля «Наука» на станції. Роскосмос скасував першу спробу виходу у відкритий космос 25 листопада через проблему з насосом в одному зі скафандрів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України