Важка доля українського народу не вплинула на його прагнення до краси та гармонії, про що переконливо свідчичить вбрання як представників вищих класів, так и бідного селянства. На багатьох картинах художників ХVI-ХІХ ст. одяг пани та пані одягнуті не в традиційний для російської знаті європейський одяг, а у сорочки, прикрашені вишуканною вишивкою.
Одяг для жінок та чоловіків
У селян и міщан вишивка прикрашала як жіночий, так и чоловічий одяг — це був доступний спосіб зробити його більш нарядним. Для пошиву одягу, як правило, використовувалися однотонні тканини, вишивка виконувалась нитками одного (червоного, синього, чорного, білого, інколи зеленого або двох чи трьох контрастних кольорів.
Значення візерунків
Дослідники вважають, що звичай прикрашати одяг вишивкою виник ще в часи язичництва, і в той час візерунки мали сакральне значення й використовувалися як оберіг. До наших часів значення багатьох символів втрачено, але воїни та мандрівники завжди вважали, що вишиванка, подарена матінкою чи нареченою, дає силу та захищає від небезпеки.
Вишиванки, зроблені в різних областях України суттєво відрізняются — майстрині використовують різноманітні шви (використовується майже 100 технік складання візерунків орнамента) та віддають перевагу різнім кольорам, але чітко виділяється три основні мотиви: геометричний або абстрактний, рослинний (особливо популярні грони винограду та калини, зелені листи, колоски) та спрощені зображення тварин.
Вишиванка у сучасному гардеробі
В ХХІ ст. незважаючи на великий вибір різноманітного одягу, вишиванка знову займає почесне місце в гардеробі жінок та чоловіків. ЇЇ можуть носити люди різного віку та статури, вона доречна на молодіжному святі, офіційному заході, ювілеї або на прогулянці за місто чи дома.
Сучасні жінки вдягають вишиванки разом з джинсами, це дає можливість створити дуже яскравий образ, сорочка вільного крою допоможе сховати зайві сантиметри на животі та стегнах, а яскрава вишивка — привернути увагу до області декольте чи тендітним рукам. Також вишиванка чудово пасує до спідниці чорного, білого або яскравого кольору. Чорну спідницю та вишиванку прямого крою можно вдягати в офіс. Вишиванка з лоьну з яскравим візерунком довжиною нижче стегон може замінити традиційний пляжний одяг — парео, вона краще захистить від пекучих сонячних промінів та прохолодного морського бризу.
Багатство колоритних традицій і неповторна краса візерунків дозволяють творити неповторні сучасні вишиванки. Етнографи нарахували понад 1000 художніх прийомів і більше 100 технік вишивання! Погодьтеся, компонувати є з чого! Поєднуючи досвід народних майстринь і сучасні тенденції дизайну, інтернет магазин вишиванок пропонує і справді унікальні вишиванки ручної роботи за автентичним мотивами. Традиційні візерунки, творча інтерпретація і бездоганна якість виконання народжують справжні шедеври з українською душею. Обирайте сорочку до вподоби – і носіть українські вишиванки з гордістю!