З одного боку, західні політики підштовхують Київ до організації та проведення парламентських та президентських виборів. З іншого боку, ніхто не знає, як це робити в умовах війни і близько мільйона людей в окопах, як забезпечити безпеку при постійних бомбардуваннях тилу України.
Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) дізнався, що абсолютна більшість громадян України підтримує проведення парламентських та президентських виборів після завершення війни.
Згідно з результатами опитування, проведеного 30 вересня – 13 жовтня 2023 року, станом на жовтень 2023 року 81% респондентів вважають, що вибори мають проводитись після війни і зараз вони не вчасні.
При цьому, 16% опитаних вважають, що вибори вже мають проводитися незважаючи на війну, у визначені Конституцією терміни – парламентські у жовтні 2023 та президентські у березні 2024 року. Ще 3% опитаних важко відповісти на це питання.
Як зазначили соціологи, у всіх регіонах України більшість населення виступають проти проведення виборів під час війни. На заході України це підтримують 84% опитаних, у центрі – 82%, на півдні – 79% та на сході – 74%.
Також респонденти запитали, як вони ставляться до ідеї запровадження можливості голосування на виборах через інтернет. КМІС вперше ставив це питання у листопаді 2021 року.
Більшість українців як раніше, так і зараз (65% станом на жовтень 2023 року) негативно ставляться до ідеї дистанційного голосування через інтернет та переживають ризики фальсифікацій. Підтримують таку ідею – 29%. Так, у всіх регіонах України більшість населення (55-68%) негативно ставляться до ідеї запровадження дистанційного голосування.
Крім того, в українців спитали думку про можливе обмеження прав громадян на період відновлення країни після війни.
Зокрема, хоча українці вважають за доцільне відкласти проведення виборів на період після війни, але при цьому 88% наполягають, що в Україні має будуватися розвинена демократична система відповідно до норм Європейського Союзу. За обмеження прав громадян на період відновлення після війни виступають 7% респондентів. Ще 5% не змогли відповісти. В усіх регіонах України абсолютна більшість проти обмежень на період відновлення.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький зазначив, що вибори – це і спосіб “очищення” влади від тих, хто не виправдав очікувань, і, безумовно, підтвердження легітимності.
“Ми зараз спостерігається наростання внутрішньої критики до центральних органів влади, і особливо населення зацікавлене в оновленні парламенту та уряду (у той же час за збереження високого рівня довіри Президенту). Однак якщо раніше в історії України наростання критики йшло поряд із наростанням вимог негайних виборів, то зараз українці наполягають, що пріоритет – це перемога, вибори – не вчасно і мають бути проведені вже після завершення війни”, – повідомив Грушецький.
Він переконаний, що для українців відкладення виборів не означає, що влада втрачає легітимність, а електоральне “очищення” влади українці готові відкласти на період після перемоги.
Нагадаємо, провести передвиборчу кампанію та голосування для обрання президента в умовах війни провести неможливо, заявив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
Водночас, президент Володимир Зеленський заявив, що вибори можуть відбутися, “якщо парламенту вдасться вирішити всі завдання щодо забезпечення доступу до голосування”.