Політика

Введення сил НАТО в Україну: головні “за” і “проти”

Не перший рік лунають пропозиції ввести сили НАТО в Україну. Не перший рік чути застереження від такого кроку. І ось під кінець третього року війни ця дискусія знову спливає в обговореннях і публікаціях ЗМІ.

Видання Newsweek опитало експертів з військових, оборонних і геостратегічних питань, чи варто підрозділам НАТО виступити миротворцями та стати на лінії розмежування, та й узагалі, в якому форматі країни Альянсу можуть втрутитися?

Журналісти отримали прямо діаметральні відповіді – від категоричного “ні” до можливого допущення участі НАТОвських військ у певних операціях.

Ян Бжезинський, старший науковий співробітник Атлантичної ради, вважає, що союзні війська, а також необхідну авіацію, протиповітряну оборону і далекобійну вогневу міць однозначно потрібно відправити в Україну для захисту її суверенітету. При цьому від них не вимагається вступати в бій із російськими військами – натомість вони могли б створити “бульбашку безпеки” над територією України, яка не окупована Росією.

“Це значно зміцнило б перспективи України закінчити цю війну на її умовах, і така присутність буде необхідна для забезпечення стабільності після закінчення бойових дій”, – вважає він.

Водночас професор політології Ford International Баррі Р. Поузен дотримується чіткої позиції. Поузен дотримується чітко протилежної думки – держави НАТО не повинні розміщувати війська в Україні, як у структурі НАТО, так і за її межами.

Якщо ці війська будуть використовуватися для вирішення реальних проблем на фронті, то, якщо вони опиняться в небезпеці, то очікуватимуть, що НАТО їх виручить. Це втягне країни НАТО у війну з Росією, а це “не в наших інтересах”, заявляє він.

За словами наукового співробітника Chatham House Джона Лоу, наразі жодна країна НАТО не збирається відправляти бойові сили в Україну через небезпеку розширення війни. Однак якщо буде досягнута угода про припинення вогню, країни НАТО повинні серйозно розглянути можливість відправки спостерігачів для забезпечення його дотримання, вважає він.

Старший науковий співробітник і директор з досліджень зовнішньої та оборонної політики Американського інституту підприємництва Корі Шаке вважає, що країни, які хочуть, щоб Росія програла, “муситимуть дати більше і ризикнути більше”.

За його словами, передбачається, що війська НАТО навчатимуть і підтримуватимуть українські сили і техніку, а не битимуться на передовій:

“Це все одно звільнить сили України для боротьби і послужить сигналом для Росії про більшу прихильність успіху України. Проте навряд чи це матиме вирішальне значення”.

Джеймі Ши, професор стратегії та безпеки Ексетерського університету, Велика Британія, вказує, що існує два сценарії розгортання європейських військ в Україні.

Перший – прискорення навчання та оснащення нових підрозділів української армії. Друга можливість – залучити європейських військових фахівців для допомоги в обслуговуванні та ремонті обладнання, поставленого Заходом.

Генеральний директор Rasmussen Global Фабріс Потьє вважає, що зараз є вагомі аргументи на користь того, щоб європейські країни розгорнули місію з навчання та консультування ЗСУ в Західній Україні.

“Ці сили мають перебувати поза егідою НАТО, навчати українські сили і надавати логістичну підтримку, далеко від лінії фронту, а не вступати в контакт із російськими військами. Якщо Україна попросить, це повністю відповідає міжнародному праву і може стати основою для пізнішої місії з примусу до миру”, – вважає він.

Науковий співробітник Ради з міжнародних відносин доктор Ліана Фікс також вважає за необхідне створення військової коаліції європейських країн-членів НАТО за підтримки Сполучених Штатів для відправки військ в Україну.

“Це єдина можливість надати Україні гарантії безпеки, які в кінцевому підсумку зроблять припинення вогню можливим і прийнятним для України”, – вважає вона.

Водночас старший радник президента та стипендіат фонду E.W. Richardson Джеймс Карафано називає такі пропозиції “”неправдоподібними”. Richardson Джеймс Карафано називає такі пропозиції “трюками” і виступає різко проти:

“Миротворці були б більше схожі на заручників. Нам потрібна Україна, яка може захистити себе. А не трюки”.

Нагадаємо, Кремль згоден почати переговори з Києвом, але тільки за виконання однієї умови – виведення ЗСУ з Курської області.

Колишній верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі, адмірал військово-морських сил США у відставці Джеймс Ставрідіс видав сценарій завершення війни під тиском Трампа.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України