В наші дні на коробках і пакетах з продуктами в магазині можна виявити не тільки містяться в них інгредієнти, але і різні хімічні речовини. Ці речовини призначені для того, щоб продукти довго зберігалися і довше залишалися свіжими. Погано те, що в харчових продуктах знаходяться консерванти?
У природі так влаштовано, що ми, люди, можемо вживати в їжу тільки живі організми. М’ясо і рибу можна їсти тільки в свіжому вигляді. Якщо тварина померла і пролежало кілька днів, вживати його в їжу буде неможливо, тому що в ньому з’єднання бути і розмножаться бактерії та мікроби. Для людини небезпечні, головним чином, не вони, а токсини, які вони виділяють. Рослини, які людина вживає в їжу, в несвіжій вигляді теж вживати не завжди можливо.
За останні кілька тисяч років люди придумали різноманітні спосібі збереження врожаю та вбитих ними тварин. Деякі з цих способів використовуються і в наші дні. Що можна з продуктами зробити, щоб вони краще збереглися?
Способи збереження продуктів
– Обсмажування. Цей процес вбиває практично всіх мікробів, тому, коли люди навчилися смажити м’ясо в сірому вигляді вони є його перестали.
– Кип’ятіння у води є дуже ефективним способом стерилізації продуктів.
– Цукрування являє собою процес занурення продукту в концентрований розчин цукру. При цьому з клітин бактерій витягується волога, і вони гинуть від зневоднення, так як без води, жити не можуть.
– Засолювання було винайдено близько 2000 до н. е. Як і цукор, сіль витягує з мікроорганізмів воду, що їх і вбиває.
– Охолодження чи заморожування уповільнює ріст бактерій і протікання хімічних реакцій.
– Обробка продуктів нітритами вбиває бактерії і додає смаку і кольору. Саме тому шинка і бекон виглядають так апетитно.
– Ферментація дозволяє видалити з продукту бактерії і дріжджі, а також надати йому приємний аромат. Піддають ферментації вино, пиво, йогурт і інші напої.
– Засолювання або маринування – це зберігання продуктів в оцті або солоній води. У солоної і кислої середовищі бактерії не можуть розмножуватися.
Рецепти маринування овочів:
- Мариновані овочі
- Мариновані гриби
- Маринована капуста
- Маринована бамія (окра)
– Закатування продуктів в посудини з салом запобігає їх від окислення при зіткненні з повітрям.
– Сушка вбиває бактерії, плісняву і дріжджі, які без води існувати не можуть. Сушінню піддають м’ясо, рибу і інші продукти.
– Копчення – один з найстаріших способів приготування їжі на вогні. При ньому м’ясо і риба не тільки підсихають, але і набувають особливий смак і аромат.
Сучасні консерванти
Сучасні консерванти включають в себе деякі дієві хімічні речовини, здатні надовго зберегти їжу свіжою і запобігти розмноження в ній бактерій. До них відносяться:
1. Антимікробні препарати
Антимікробні препарати пригнічують ріст бактерій, цвілі і дріжджів. Сульфіти застосовуються при приготуванні сухофруктів, консервації фруктових соків, виробництві вина й оцту. Пропіонат кальцію уповільнює зростання цвілі і розмноження бактерій в хлібобулочних виробах.
2. Протигрибкові препарати
Протигрибкові препарати, такі як бензоат натрію, сорбінова кислота і парабени запобігають утворенню цвілі в напоях, варення, сирах, огірки, салати, м’ясо і маргарині. Бензоати в природному вигляді містяться в журавлині, чорносливі, кориці, яблуках і гвоздиці, тому ці продукти протягом сотень років додають до тих, які призначені для зберігання.
3. Антиоксиданти
Антиоксиданти запобігають псуванню продукту при контакті його з повітрям. Наприклад, жир при зіткненні з киснем гіркне. Антиоксиданти можуть запобігти його псуванню. До них відносяться сульфіти, пропілгаллат, аскорбінова кислота та інші.
4. Інгібітори ферментів
Інгібітори ферментів уповільнюють процес псування фруктів і овочів. Фермент фенолаза починає утворюватися в яблуках, картоплі, бананах, якщо їх вдарити або розрізати. Місця, де вони починають темніти, і містять фенолазу. Освіта фенолази можна запобігти з допомогою лимонної або аскорбінової кислоти. Сульфіти теж протидіють утворенню руйнівних для фруктів ферментів.
В різних країнах існують спеціальні закони, що дозволяють використання тих чи інших харчових консервантів. Товари, що продаються в магазинах, як правило, містять лише дозволені до використання консерванти, тому безпечні для здоров’я.