Економіка

Влітку світло знову вимикатимуть: чому та в якому стані зараз енергосистема України

Відключення світла для українців минулої зими стали буденністю: регулярні обстріли росіянами нашої енергосистеми спричинили масштабні руйнування, і в Україні не лишилось жодного населеного пункту, жителі якого б не відчули це на собі.

Про це повідомили у Центрі громадського моніторингу та контролю.

З 10 жовтня минулого року російські війська випустили по енергетичних об’єктах України понад 1200 ракет і дронів, більш ніж 250 із них влучили у ціль. Внаслідок цього було пошкоджено 43% магістральних мереж. Утім, попри плани ворога вщент зруйнувати українську енергетичну інфраструктуру, вона вистояла, і нині – вже кілька місяців поспіль – світло в наші оселі надходить без перебоїв. Утім, це триватиме не вічно, попереджають експерти. Вже цього літа, у липні–серпні, віялові відключення можуть повернутись: знову ж так через дефіцит електрики. Що його може спричинити та в якому стані енергетична інфраструктура України зараз – пояснюють у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Коли та на скільки вимикатимуть світло цього літа

Уникнути дефіциту електроенергії цього літа, ймовірно, не вдасться. Зокрема, він може спостерігатися в липні та серпні. Про це повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

За його словами, зазвичай, під час весняного паводка великі гідроелектростанції можуть забезпечити всю країну електрикою. У цей час, енергетики ремонтують атомні блоки. Утім, цього року АЕС на ремонт не вивели. Тож, доведеться це робити влітку.

“Це означатиме, що літній пік, а це трапляється в липні й серпні  обов’язково, практично немає чим покривати. Себто, в нас буде відчутний дефіцит електроенергії, саме генерації”, – зазначив Олександр Харченко.

Такий дефіцит, утім, можна покрити імпортом. Однак, у такому випадку електрика обійдеться країні дорожче. Також, за словами Олександра Харченка, якщо ж можливостей імпорту буде недостатньо, доведеться запускати енергоблоки, які працюють на газу. Це, своєю чергою,  позначиться на можливості накопичувати газ для опалювального сезону.

Літні віялові відключення триватимуть недовго: всього на 2-3 дні – прогнозує колишній Міністр енергетики України Іван Плачков. Утім, терміни відключень залежатимуть від обсягів робіт на енергооб’єктах і конкретної ситуації.

“На деяких об’єктах обсяг робіт буде достатньо великий, але я не думаю, що це буде більше 2–3 діб. Думаю, це будуть віялові відключення. А так, для ведення ремонтних робіт у основному світло вимикається десь на 8 годин, максимум – на 12”, – пояснив ексглава Міненерго.

Водночас, в “Укренерго” звітують, що вже почали ремонти пошкоджених об’єктів.

“Серйозні пошкодження отримали теплові та гідроелектростанції, які покривали суттєву частину нашого балансу. Тому ремонтна кампанія навесні та влітку 2023 року дуже складна через зимові масштабні руйнування”, – зазначив голова “Укренерго” Володимир Кудрицький.

Утім, швидкість ремонтів та подача електрики загалом, вочевидь, залежатиме і від успішності подальших атак ворога на нашу енергосистему. Приміром, у результаті ракетного обстрілу 3 травня, постраждали системи розподілу у 8 областях.

Готуємось до наступної зими

Енергетики вже почали підготовку до наступного опалювального сезону. Головні напрямки – створення запасів обладнання, цивільний захист та посилення протиповітряної оборони об’єктів інфраструктури.

«Щодо обладнання – воно замовлене й активно виготовляється якраз під наступний опалювальний сезон, щоб ми могли відновити запас міцності. І по цивільному захисту – разом з Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури України реалізується програма з посилення пасивного захисту на найбільш критичних об’єктах. Формат цього захисту, проєктну документацію ми розголошувати не будемо, але до наступної зими маємо уже захистити цілий ряд критично важливих об’єктів енергосистеми», – розповів голова “Укренерго” Володимир Кудрицький.

За його словами, пройти опалювальний сезон в умовах постійних ракетних атак торік вдалось саме завдяки накопиченню у попередні роки обладнання і фахівцям, які здатні проводити ремонти.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України