Новий вид азіатського шершня поширюється Європою з 2004 року. Тепер так званий “шершень-вбивця” вперше виявлений в Австрії.
У Зальцбурзі вперше було виявлено екземпляр агресивного азіатського шершня (Vespa velutina). Цей вид шершнів поширився Європою з південного заходу Франції з 2004 року. Минулого року це було вперше підтверджено в Чехії та на кордоні з Угорщиною. Експерти вважають неможливим самостійне поширення азіатського шершня на відстань понад 500 кілометрів. Тому вони припускають, що комахи були завезені в Європу морським і вантажним транспортом.
“Vespa velutina пошкоджує бджолині сім’ї, націлюючись на медоносних бджіл, щоб вигодувати своїх личинок. Вони ловлять бджіл у повітрі та транспортують їх у свої гнізда. Це спричиняє значний стрес у бджолиних сім’ях, погіршує їхню здатність до видобутку їжі та в кінцевому підсумку призводить до зниження чисельності бджіл у колоніях”, – попереджає радник із сільського господарства Верхньої Австрії Лангер-Венінгер.
“Шершень-вбивця” відрізняється від місцевих видів за низкою ознак: “Як за раніше описаною агресивною мисливською поведінкою, так і за зовнішнім виглядом. Темне забарвлення з помаранчевим обличчям, а також смугами на животі та лапках характерні”.
Їхні гнізда можуть досягати розміру до 10 000 особин протягом року. В одній колонії народжуються близько 300 молодих маток, що спаровуються, які наступного року будують свої власні гнізда. Таким чином, “Vespa velutina” становить серйозну загрозу для місцевих популяцій бджіл”, – заявила влада Верхньої Австрії. За оцінками фахівців, один рій може з’їсти сотні бджіл за день. “Там, де з’явилася ця тварина, бджільництво практично завмерло. Тому ми дуже стурбовані”.
Цього четверга відбувся круглий стіл, ініційований Центром бджільництва Верхньої Австрії з представниками бджолярів землі. Там мали бути розроблені та обговорені ефективні заходи: допомога для самодопомоги (навчання виявленню та контролю), можливі заходи фінансування засобів захисту та можливі дослідницькі проєкти.
Лангер-Венінгер закликає бджолярів, зокрема, звернути особливу увагу на появу азіатського шершня (Vespa velutina) і негайно повідомляти про будь-які виявлені факти. Це можливо як на сайті землі, на гарячій лінії для бджолярів за номером: 0664/99025539, так і в AGES – Агентстві продовольчої безпеки.