Владика Йосиф Мілян: Митрополит Андрей докладав багато зусиль, щоби виховати молодь – і йому це вдалося

Владика Йосиф Мілян, Єпископ-помічник Київської Архиєпархії в Українському культурному центрі м. Бат-Ям в Ізраїлі розповів про  постать Митрополита Андрея Шептицького під час вечора пам’яті, присвяченого видатному українському Церковному і громадському діячу.

«Рід Шептицьких – це давній український рід. І наша Церква на Галичині вважала, що митрополит Андрей повернувся до свого народу, бо мав українське коріння. І це коріння, цей внутрішній клич до свого дав йому підставу стати священиком, монахом, єпископом», – зазначив Голова ПМВ.

Він відзначив, що постать митрополита Андрея є дуже багатогранна. «Мені здається, нам його ще відкривати і відкривати. І не тільки пересічному українцю, а й церковникам. Ось буквально кілька років тому ми знайшли його послання, його лист до мігрантів. В ті часи люди почали масово продавати землю на Гуцульщині і їхати за кордон. І митрополит каже: їдьте, заробіть гроші, але, – боронь Боже! – не продавайте землю, повертайтесь. Бо земля – то найцінніше», – підкреслив владика Йосиф.

Голова ПМВ зауважив, що недруги звинувачують митрополита в ярому націоналізмі. Але це неправда. «Він був глибокодуховною людиною. Його послання, його укладені молитви, його ставлення до віри, Бога і все, що він робив, він робив на цьому духовному фундаменті, – наголосив єпископ. – У кінці 20-х на початку 30-х років українські націоналісти почали виховувати молодь у національному патріотичному дусі, але без Бога. І тоді митрополит дуже активно включився в процес, щоби виховати молодь на фундаменті Божих заповідей, Божого Слова, Святого Письма. У 1933 році, коли наші брати в великій Україні потерпали від голоду, Митрополит організовує велелюдні з’їзди молоді у Львові. Він робить пластові табори. Вкладає багато зусиль, щоби виховати молодь – і йому це вдалося».

Голова ПМВ зазначив, що в умовах Польської державності Церква виконувала ніби роль Української держави, тож митрополит Андрей мав певне відношення до політики. «Пан Посол сьогодні згадував його послання «Як будувати Рідну Хату». У тому творі митрополит говорить політичні речі – по суті, як будувати українську державу. Він торкається проблеми виборів, державних урядовців, священиків і мирян. Всі розуміли, що він писав про те, як будувати Україну. Безпрецедентний твір ієрарха ґатунку світової Церкви, – зазначив владика Йосиф. – Коли він відвідував наших вірних в Америці, то порушив там питання української незалежності і суверенності на досить високому щаблі. Польська держава почула, що він почав говорити про незалежність України. І коли митрополит вертався з Америки – його заарештовують. Він сидить в Познані у в’язниці. І аж після втручання Папи Римського його випускають».

Також єпископ зазначив, що митрополит доцінював мистецтво і є засновником Львівського національного музею. Він був меценатом шкільництва. Він домагався від польської влади створення українського університету. Збудував шпиталь для тих, хто не мав змоги лікуватися у державних лікарнях тодішньої Польської держави. Він просував ідею малих бізнесових структур – кооперативів.

Митрополит зробив величезний внесок у справу і налагодження стосунків між двома спільнотами – українською і єврейською, особливо у період війни, і власне у порятунок євреїв.

«1942 рік. Він пише послання «Не вбий!» Він звертається до Гітлера і каже: не можна вбивати будь-які народи, будь-яку людину. Він це звернення скеровує до всіх, хто може собі дозволити завдати насильницької смерті. Такої відваги не мав жоден єпископ у Європі. Є таке твердження, що Гітлер сказав: графа Шептицького він би повісив, але митрополита Шептицького – не може», – заважив Голова ПМВ.

Єпископ підкреслив, що митрополит Андрей був дуже екуменічно налаштований. «Священики, які з ним працювали, казали, коли Митрополит їхав бричкою повз синагогу у Львові, то зупинявся, йому виносили Тору і він її цілував. Очевидно, порятунок євреїв в нашій Церкві був вмотивований самим митрополитом», – додав єпископ.

На Заході також виступили Посол України в Державі Ізраїль Геннадій Надоленко та заступник голови Львівської облдержадміністрації Роман Филипів.

Наприкінці вечора відбувся показ тематичного фільму «Крипт».

Джерело: ПМВ

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

18 − 7 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh