Новини

Вжух – і ви мільйонер! Хто і як заробляє на кумедних мемах

Вжух – и вы миллионер! Кто и как зарабатывает на забавных мемах

Творці успішних інтернет-мемів заробляють мільйони доларів. Щоб використовувати права на володіння мемом — потрібно його запатентувати.

Як це зробити, розповідає Forbes.

Скетч на $1 млн

На початку липня 2013 року Дар’я Борсук відкрила на своєму смартфоні додаток Kate Mobile, зайшла на сторінку своєї знайомої «Вконтакте» і буквально за півхвилини намалювала у неї на стіні дивне створення з вскинутыми руками і ліпленням «Ничоси». Подруги посміялися, одна з них додала картинку в одну з папок на своїй сторінці, і про начерку забули. Альо в 2014 році скетч почав вірусно поширюватися по всій соціальній мережі. Зараз цей мем знають якщо не всі, то дуже багато: він вискакував зі сторінок «Вконтакте» першого квітня, пізніше з’єднання явився в магазині мережі у вигляді набору стікерів, встиг побувати символом фестивалю «Вконтакте» і ставши частиною фірмового стилю ковзанки інтернет-компанії Mail.ru на початку 2016 року.

Борсук популярності мема не заробила, за її власним зізнанням, навіть стала соромитися авторства. Зате на існування мема «Ничоси» заробили люди, які не мають до його створення ніякого відношення. Наприклад, набір стікерів «Ничоси» продається у «Вконтакте», де входити в категорію «Популярні», безкоштовно розповсюджується в месенджері Telegram і щосили експлуатується продавцями різноманітної сувенірної продукції – від значків і майок до подушок і льодяників. Дарина Борсук, володіючи винятковими правами на свій твір у формі товарного знака або кількох знаків), змогла б укладати із зацікавленими особами договори про комерційне використання свого твору. Автор «Ничоси» змогла б заробити на меме від $1 до $5 млн.

Найуспішніший мем у світі

Власникам відомого мема Grumpy Cat реєстрація його як товарного знака принесла більше $100 млн. «Похмура кішка» – найбільш комерційно успішний мем в історії людства. Домашній вихованець по імені Тарда здобув популярність завдяки ресурсу Reddit, куди один із господарів виклав фотографію кішки. Користувачі ресурсу запідозрили автора в обдурюванні. У відповідь скептикам господар кішки зняв відео, яке стало вірусним. Зовнішній вид Тарды приводив у захват усіх. Помітивши підвищений інтерес до своєї улюблениці, власники тварини завели кішці офіційний сайт і сторінку у фейсбуці. Всього через рік після першої появи фотографії та відео в інтернеті Тарде дісталася щорічна інтернет-премії Webby Awards 2013 в номінації «Мем року». Потім кішка стала спеціальним гостем вручення премії «Оскар» і церемонії MTV Movie Awards. Колосальна медийность вихованки спонукала її господиню Табату Бандесен і її брата Брайана зареєструвати поєднання grumpy cat як товарний знак. Табата залишила роботу офіціанткою всього через кілька днів після того, як зображення кішки з’єднання явилося в соцмережах. Її телефон не замовкав – їй безупинно дзвонили з пропозиціями використовувати образ тварини в маркетингових цілях.

Зараз «Grumpy cat» — відомий американський бренд, з використанням якого випускається маса сувенірної продукції – календарі, майки, іграшки, брелоки, подушки та інше. Також господарі успішно продали три книги про Тарде, в 2014 році випустив художній фільм, але тріумфом бізнес-кар’єра кур’єри домашньої тварини ставши запуск лінійки напоїв Grumppuccino, в асортименті якого три смаку — чорна кава, кава з ароматом ванілі і мокко. Продукт, як і мем, користується великим попитом і випускається під слоганом «it’s awfully good!» Також Тарда успішно спробувала себе як модель: її господарі уклали вдалий контракт з брендом «Friskies», і вона стала обличчям котячого корму. Гроші течуть рікою: наприклад, у 2014 році, за даними журналу Forbes, господарі Тарды заробили близько $100 млн., випередивши багатьох спортсменів і голлівудських зірок.

Господарі «похмурої кішки» без коливань використовують жорстке американське інтелектуальне право як зброю в боротьбі з тімі, хто використовує фото Тарды без їх згоди. Під роздачу потрапляють навіть компанії-партнери, які переходять межі у використанні котячого образу. Наприклад, вже через два роки після укладення контракту з Grenade Beverage, яка виробляє охолоджений кава під брендом Grumppuccino, Табата Бандесен подала на виробника напоїв в суд за порушення інтелектуальних прав, і зажадала більше $600 000 за незаконне використання товарного знака Grumppuccino, під яким Grenade Beverage випускала свою каву і футболки. Поки результати судового розгляду невідомі, але юристи Бандесен кажуть, що у господині кішки є всі шанси на те, щоб виграти цю справу.

Як запатентувати мем за три кроки

Теоретично створити успішний мем і заробляти на ньому гроші може кожен, але найважливіші чинники тут – удача й везіння. Є різні платформи, конструктори і інкубатори мемів (в російськомовному інтернеті кузнею такого контенту треба визнати Leprosorium.ru, споріднений сайт dirty.ru, а також володіє специфічною репутацією Двач – 2ch.hk), проте всесвітньо відомих мемів ці майданчики поки не виробили. Найяскравіші меми – Grumpy cat, Doge (собака японської породи шиба-іну), герой Роберта Дауні-молодшого в променях софітів на сцені – це не заплановані акції, а випадковий вкидання в інтернет, який пізніше поширився як вірус. Головне — схопити момент популярності, як це зробила господиня Тарды, зареєструвати мем як товарний знак і почати заробляти – наприклад, з виробництва сувенірної продукції.

Мем можна запатентувати в якості товарного знака. Це робиться в кілька кроків. По-перше, необхідно подумати, як ви будете заробляти на своєму меме – наприклад, виготовляти сувенірну продукцію, передавати права на його використання творцям фільмів та відеоігор. Від цього залежать класі реєстрації вашого мема в якості товарного знака. По-друге, обов’язково треба перевірити на тотожність і схожість з раніше зареєстрованими товарними знаками та заявками на їх реєстрацію, а крім того – переконатися, що він в принципі охраноспособен і не порушує вимоги статті 1483 ГК РФ — наприклад, не суперечить суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі.

Якщо все в порядку, можна переходіті до третього кроку — заповнити та подати в патентне відомство офіційну заявку на реєстрацію товарного знака. Після подачі заявка приблизно протягом 10-12 місяців очікує своєї долі у вигляді рішення державної експертизи.

Після того, як заявка пройде формальну експертизу, і за умови того, що експертиза заявленого позначення винесе позитивні рішення – ви отримаєте довгоочікуване свідоцтво про реєстрацію вашого мема в якості товарного знака.

По мірі підвищення впізнаваності мема вам варто спробувати укладати ліцензійні договори з великими фірмами, які напевно захочуть використовувати ваш гучний мем в маркетингових кампаніях. Вжух – і ви мільйонер!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України