Здоров'я

Визначаємо діабет на ранніх стадіях: лікар назвала приховані ознаки

Ендокринолог розповів про діагностиці цукрового діабету

Цукровий діабет в Україні хворіють на 1 млн 300 тисяч осіб. Його діагностика ускладнюється тім, що від появи перших патологічних змін до розвитку хвороби може пройти 5-10 років.

Про те, як визначити прихований діабет або свою схильність до цього захворювання і вчасно запобігти його, розповіла лікар-ендокринолог Світлана Свічкар, передає Оглядач.

Хто в групі ризику

У першу чергу потрібно регулярно обстежуватися тім, хто потрапляє в групу ризику.

Свічкар перерахувала основні фактори ризику розвитку цукрового діабету 2 типу:

  1. Вік старше 40 років.
  2. Індекс маси тіла більше 25 при наявності одного або декількох додаткових факторів:
  • гіпертонічна хвороба (підвищений артеріальний тиск);
  • малорухливий спосіб життя;
  • спадкова схильність (якщо цукровий діабет хворіють родичі першої лінії – мама, батько, бабуся, дідусь);
  • гестаційний діабет при виношуванні вагітності;
  • виношування і народження дитини вагою понад 4 кг (в групу ризику потрапляє як мати, так і дитина).

“Якщо людина знає, що відноситься до групи ризику, то він може пройти просте обстеження, змінити свій спосіб життя і взагалі не захворіти на цукровий діабет”, – уточнила лікар.

Як обстежитися на діабет

За словами ендокринолога, загальний аналіз крові далеко не завжди може виявити захворювання, особливо на ранніх стадіях.

Тому вона порекомендувала робити аналіз на глікований гемоглобін, який показує середній рівень цукру в крові за останні 3 місяці.

“Тут дуже важливо знаті один момент, про який мало хто говорити. У показниках лабораторії діапазон норми по гемоглобіну – 5,9. Але якщо у вас 5,6-5,7 – це означає, що вже запустився процес, який може призвести до цукрового діабету. Це ще не діабет, але може бути захворювання, яке відноситься до категорії передіабетних. Або навіть прихований діабет”, – підкреслила Свечкар.

Лікар додала, що аналіз на глікований гемоглобін в Україні зараз коштує близько 150-200 гривень, а діабетикам його проводять безкоштовно з метою контролю.

Якщо цей аналіз показавши рівень від 5,6 і вище, то далі Свічкар порадила зробити глюкозотолерантний тест, проконсультуватися у компетентного лікаря, переглянути свій спосіб життя (“можливо, ви занадто багато вуглеводів вживаєте”) і перездати аналіз через три місяці.

Якщо ж показники були в нормі, то все одно, на думку фахівця, такий аналіз необхідно повторювати кожні три роки – це допоможе виявити діабет на ранніх стадіях.

 

Які ранні ознаки діабету

Свічкар пояснила, що клінічних симптомів цукрового діабету багато, і вони можуть бути індивідуальні.

“Можуть бути якісь висипання на шкірі. Пітливість, якої раніше не було. У жінок проявом діабету часто є дискомфорт в зоні зовнішніх статевих органів, молочниця. У чоловіків – порушення ерекції. Це дуже важливо, це може бути першим дзвіночком, що є цукровий діабет”, – попередила вона.

За її словами, класичний симптом діабету – спрага, постійне бажання пити – проявляється вже на більш пізніх стадіях.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України