Вітчизняні виробники здатні виготовляти значну кількість техніки та обладнання, що необхідна для гуманітарного розмінування України.
Про це зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки Юлія Свириденко під час наради урядовців з представниками компаній-виробників техніки та обладнання для розмінування.
Зокрема були присутні компанії ПК «Пожмашина», Науково-виробниче об’єднання «Практика», АТ «Черкаський автобус», ТОВ «Українська бронетехніка», ДП «Харківський завод спеціальних машин».
«Вітчизняні виробники мають спроможності, щоб виготовляти необхідну для розмінування техніку та обладнання з високим ступенем локалізації виробництва в Україні. Здатні випускати за рік сотні одиниць машин та іншого обладнання, для знищення або перевезення вибухонебезпечних предметів, транспортування саперних розрахунків, виготовляти запчастини та переобладнувати цивільну будівельну техніку під потреби з розмінування. Ми налаштовані максимально використати можливості українських виробників з виготовлення таких машин та обладнання», – зазначила Юлія Свириденко.
Зокрема, представники виробників машин та обладнання з розмінування повідомили про готовність випускати на рік кілька десятків піротехнічних машин важкого типу зі ступенем локалізації від 15% до 50%. Якраз нещодавно «Пожмашина» представила новий зразок подібної техніки, який призначений для перевезення вибухонебезпечних речовин масою від 250 кг.
Піротехнічна машина важкого класу від “Пожмашина”. Фото: Дмитро Кисилевський
Також можливе виробництво до тисячі автомобілів для перевезення протимінних команд, машини для транспортування вибухонебезпечних предметів, вантажних авто та броньованих навантажувачів. Вітчизняні виробники бронеавтомобілів активно працюють у цьому напрямку. Так, «Українська бронетехніка» розробляє оперативно-піротехнічну машину «Новатор-ПМ», а спеціалізований варіант броньовика «Козак-5» від НВО «Практика» вже використовується у ДСНС.
Козак-5 від НВО “Практика”
Щодо машин для підготовки ґрунту для розмінування, то заявляється про можливість виробництва до 5 одиниць на місяць. Ми повідомляли раніше, що подібна машина від харківських інженерів уже отримала сертифікацію для виробництва.
Машина для розмінування на базі трактора ХТЗ: Фото Олег Синєгубов
Додатково можна нагадати, що хорватська ДОК-ІНГ та данська Hydrema домовилися з українськими підприємствами про локалізацію виробництва машин для розмінування в Україні. Щодо водних шляхів, то українська компанія «Нібулон» почала будувати спеціалізоване для цього судно.
Машина для розмінування HYDREMA910
Юлія Свириденко також зазначила, що в серпні Уряд розпочинає роботу над підготовкою проєкту бюджету на наступний рік і буде закладати в нього фінансування відповідної бюджетної програми щодо закупівлі у вітчизняних виробників техніки для забезпечення потреб розмінування території країни.
В ході зустрічі також обговорювались питання пришвидшення сертифікації спеціальних машин з механізованого розмінування, переобладнання окремих зразків будівельної техніки під машини з розмінування та терміни постачання готової продукції державним замовникам.
Нагадаємо, через військову агресію рф понад 174 тисячі квадратних кілометрів України можуть бути потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами. Вже цього року Україна налаштована обстежити, розмінувати та повернути в експлуатацію до 35% земель сільгосппризначення зі 470 тисяч га, визначених для першочергового розмінування.