Техно

Вісім нулів – таким був код запуску ядерної зброї у США протягом двох десятилітть

ПРОТЯГОМ МАЙЖЕ ДВОХ ДЕСЯТИЛІТЬ КОД ЗАПУСКУ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ НА ВСІХ ШАХТАХ “МІНІТМЕН” У СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ БУВ 00000000

У розпал холодної війни американські військові робили такий акцент на швидкій реакції на напад на американську землю, що для мінімізації будь-якої передбачуваної затримки запуску ядерної ракети, протягом майже двох десятиліть вони навмисно встановлювали коди запуску на кожній шахті в США на 8 нулів.

Як це взагалі сталося?

У 1962 році Кеннеді підписав Меморандум 160 про національну безпеку, який мав гарантувати, що кожна ядерна зброя США буде оснащена системою дозвільної дії (Permissive Action Link, PAL) – невеликим пристроєм, який гарантує, що ракета може бути запущена лише з правильним кодом і з відповідного дозволу.

Існувало особливе занепокоєння, що ядерні ракети, які Сполучені Штати розмістили в інших країнах, деякі з яких мають дещо нестабільне керівництво, потенційно можуть бути захоплені цими урядами і запущені. З появою системи PAL це стало набагато меншою проблемою.

Окрім захоплення іноземних територій, існувала також просто проблема, що багато американських командирів мали можливість запустити ядерну зброю під своїм контролем у будь-який час. Лише один командир, який був не зовсім в порядку з головою, і починається Третя світова війна.

Щоб дати вам уявлення про те, наскільки захищеною була система PAL в той час, одного разу її обхід був описаний як “приблизно такий же складний, як проведення тонзилектомії, коли ви входите в пацієнта не з того кінця”. Ця система повинна була бути, по суті, захищеною від “гарячих проводів”, щоб тільки люди з правильними кодами могли активувати ядерну зброю і запустити ракети.

Однак, незважаючи на те, що після видання меморандуму Кеннеді ці пристрої мали бути встановлені на кожній ядерній ракеті, військові продовжували зволікати з цим питанням. Було відзначено, що через 20 років після того, як Кеннеді наказав встановити ПАЛ на кожну ядерну установку, половина ракет в Європі все ще була захищена простими механічними замками. Більшість ракет, на яких була встановлена нова система, навіть не були активовані до 1977 року.

Ті американські шахти, які були оснащені такими пристроями, наприклад, шахти Мінітмен, встановлювалися під пильним наглядом Роберта Макнамари, міністра оборони часів Кеннеді. Однак Стратегічне повітряне командування було дуже обурене присутністю Макнамари, і майже одразу після його від’їзду код для запуску ракет, усіх 50-ти, був встановлений на сайті 00000000.

А на випадок, якщо ви дійсно забули код, його було зручно записано на контрольному листі, який роздавали солдатам.

Це гарантувало, що не потрібно чекати на підтвердження президента, яке б просто змарнувало цінний час для російських ядерних ударів.

Справедливості заради варто зазначити, що існувала ймовірність того, що командні центри або лінії зв’язку можуть бути знищені, тому наявність купи ядерних ракет, які не можуть бути запущені через те, що ні в кого немає коду, розглядалася військовим керівництвом як більший ризик, ніж кілька солдатів, які просто вирішили запустити ракети без належного дозволу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України