Авторські статті

Віримо у перемогу та підтримуємо вступ до ЄС: які настрої українців після двох років повномасштабної війни

Більшість українців впевнені — ми дамо опір російській агресії. Наші громадяни також підтримують вступ країни до Європейського Союзу, а однозначно дружньою для України державою називають Литву.

У  лютому вийшла низка соціологічних досліджень щодо ставлення українців до процесів всередині країни та на міжнародній арені. Настрої наших співвітчизників після двох років повномасштабного вторгнення зібрав Центр громадського моніторингу та контролю.

 

Впевненість у перемозі

85% українців впевнені, що наша держава здатна відбити напад Росії. Такими є результати опитування, яке у лютому провела соціологічна група “Рейтинг”. Важливою умовою для нашої перемоги 79% опитаних називають міжнародну підтримку і лише 19% вважають, що перемога можлива і без іноземної допомоги.

31% певні, що для перемоги над Росією Україні знадобиться півроку чи менше. 39% переконані, що потрібно більше року. Що молодші респонденти, то довшим, на їхню думку, є шлях до перемоги. Захоплення Росією нових територій 64% респондентів вважають малоймовірним.

 

Справи в Україні

Вперше із березня 2022 негативна оцінка стану справ у країні переважила позитивну: 45% респондентів вважають, що справи рухаються у неправильному напрямку, на противагу 36%, які вважають, що напрямок правильний.

Більше оптимізму — у старших респондентів: серед українців віком 51+ рух справ оцінюють позитивно 44% (проти 39%, які висловили негативну оцінку). Тоді як серед наймолодших правильним напрям, яким йде країна, вважають лише 27%.

 

Вступ до ЄС

Відповідно до опитування, яке Центр Разумкова провів наприкінці січня, 84% опитаних українців підтримують вступ України до Європейського Союзу. До того ж, ця підтримка продовжує зростати: у грудні 2022 року вступ до ЄС схвалювали 79%. Що молодші респонденти, то частіше вони підтримують рух до ЄС: серед тих, кому менше 30 років, за приєднання до Євроспілки висловились 89%.

23% опитаних вважають, що Україна зможе вступити до ЄС впродовж 1-3 років, 27% — впродовж 3-5 років, 15% — впродовж 5-10 років, 5% — впродовж 10-20 років. 6% дотримуються думки, що Україна ніколи не зможе стати членом Євросоюзу.

 

“Дружні” та “недружні”  країни

За даними групи “Рейтинг”, найбільш “дружніми” для українців державами стали Британія і США — їх назвав 81% респондентів. Третю позицію зайняла Німеччина (80%), четверту розділяють Польща і Литва (по 79%), на п’ятій — Канада. Проте за показником “однозначно дружньої держави” трійка лідерів інша: на першому місці Литва, яку  “однозначно дружньою” вважають 51% українців, на другому місці Британія (49%), а на третьому — Канада (43%). Сприйняття США як “однозначно дружньої країни” склало 35%, порівняно з 61% у червневому опитуванні. Сприйняття Польщі як “однозначно дружньої” також упало — з 79% у червні до 33% у січні.

За результатами опитування Центру Разумкова, найчастіше респонденти висловлювали позитивне ставлення до Литви, Латвії, Великої Британії, Німеччини, Естонії, Канади, США, Франції, Чехії, Польщі, Нідерландів, Молдови, Японії, Грузії Ізраїлю, Румунії, Азербайджану, Вірменії, Словаччини та Туреччини. Найбільш негативне ставлення — до Росії (95%), Білорусі (87%), Ірану (82%), Китаю (72,5%), Угорщини (59%).

 

Гордість та сум

На питання, які емоції, люди відчувають, коли думають про Україну, респонденти, до яких звернулася група “Рейтинг”, найчастіше називали гордість (56%), сум (39%) і страх (21%). У серпні 2022 гордість відчували 75% опитаних. І хоч загальна тенденція йде до зменшення, однаково ця емоція домінує.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України