Заступники Міністра розвитку громад та територій України – Альона Шкрум, Марина Денисюк та Костянтин Ковальчук – провели зустріч з партнерами, окресливши основні актуальні завдання України для забезпечення стійкості у зимовий період. Це перша зустріч у подібному форматі з моменту створення групи. Українська платформа донорів обʼєднує 30 країн та міжнародних організацій, що фінансово підтримують відновлення України.
У фокусі розмови – захист енергосистеми та теплозабезпечення регіонів, модернізація та оптимізація водної інфраструктури, відновлення водопостачання та водовідведення у південних областях України.
“Сьогодні ми започатковуємо новий формат в рамках Української платформи донорів. Різниця між експертним і політичним рівнями іноді створює прогалину в розумінні процесу відновлення, його логіки та пріоритетів між нами та партнерами. Це часом може ставати причиною відсутності синхронізації наших спільних зусиль. Recovery Operational Group покликана нам у цьому допомогти.
Оскільки Україна все ще проходить опалювальний сезон, ми зосереджені на забезпеченні його безперервності, навіть попри ризики російських атак на об’єкти нашої критичної інфраструктури. Зокрема, наша увага спрямована на три основні компоненти – водопостачання та водовідведення, опалення та захист наших енергетичних потужностей. Сьогодні це критично важливі для нас напрями, на проблеми в яких маємо реагувати максимально оперативно та ефективно. Розраховуємо на підтримку партнерів у пошуку відповідних рішень та залучення фінансування, зокрема через приватний сектор“, – наголосила Альона Шкрум.
Про створення Recovery Operational Group оголосив Віце-прем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад і територій України Олексій Кулеба під час 12-го засідання Керівного комітету Української платформи донорів на початку січня 2025 року. На її меті – регулярно збирати експертів, спостерігачів, представників міжнародних фінансових організацій для обговорення та пошуку рішень нагальних потреб України у відновленні за секторальним принципом.
Марина Денисюк наголосила під час свого виступу на необхідності продовження фінансування проєктів з побудови захисту енергетичних об’єктів України:
“Це питання є життєво важливим для успішного проходження опалювального сезону, безперервності електропостачання та будівництва нової децентралізованої генерації в Україні для подолання щоденних викликів, з якими ми стикаємось щодня.
Разом з Агентством відновлення працюємо над побудовою трьох різних рівнів захисту для таких об’єктів. Робота триває, і головне для нас – фінансова підтримка наших партнерів, оскільки цей напрямок є актуальним і критичним, щоб пережити не тільки цю зиму, а й наступний опалювальний сезон. Якщо у нас будуть додаткові кошти, ми потенційно можемо розглянути захист більшої кількості об’єктів відповідно. Вірю, що об’єднавши наші зусилля, наш досвід, ми зможемо посилити стійкість українського енергетичного сектору”.
Вона окремо підкреслила важливість Дорожньої карти енергетичної допомоги Україні, розробленої G7+ Координаційної групою з енергетики. Марина Денисюк зазначила, що вона дала можливість створити всеосяжний довгостроковий простір для відновлення енергетичного сектору України.
Костянтин Ковальчук підкреслив пріоритети у секторі централізованого теплопостачання.
“Одним із найголовніших напрямків в секторі для нас є децентралізація теплової генерації, щоб зменшити залежність від великих джерел. Саме тому до Єдиного проєктного портфелю здійснення публічних інвестицій в секторі теплопостачання включено пріоритетний проєкт на 2025 рік “Децентралізація енергетичної системи”, загальною вартістю 780 мільйонів доларів. У його рамках заплановано децентралізація великих джерел генерації тепла за рахунок встановлення когенераційних установок та блочно-модульних котелень.
Міністерство також підготувало чіткий план врегулювання проблемних питань теплопостачання та визначило основні напрямки необхідних змін до законодавства, які дозволять забезпечити подальше стабільне функціонування підприємств, покриття їх операційних витрат та створення умов для їх інвестиційної привабливості”, – зазначив він.
Також Костянтин Ковальчук розповів, що Міністерство розпочато розробку важливого документу – Державної цільової економічної програми енергетичної модернізації підприємств – виробників теплової енергії, що перебувають у державній або комунальній власності, на період до 2030 року.
Додатково, Альона Шкрум розповіла про актуальний стан справ у секторі відновлення водопостачання та водовідведення. Вона наголосила, що ризик обвалу водопостачання в прифронтових регіонах створює небезпеку спалахів захворювань, що потенційно може не тільки спричинити серйозні наслідки для здоров’я українців, але й у довгостроковій перспективі збільшить вартість відновлення сектору в рази.
Водночас Перша заступниця Міністра розвитку громад і територій підкреслила, що разом з партнерами вдалося запобігти таким сценаріям. Вона окремо зазначила, що у 2025 році фокус залишиться на вирішенні першочергових потреб секторі, зокрема важливим проєктом є будівництво магістральних водопроводів у Миколаївській області.
Наступні зустрічі у форматі Recovery Operational Group будуть присвячені транспорту, житлу, соціальній інфраструктурі.