ЄС|NATO

Від забруднення повітря щорічно вмирають 2 мільйони людей

Як показали недавні дослідження, глобальне атмосферне забруднення є причиною передчасної смерті більше двох мільйонів чоловік.

У статті, опублікованій в минулу п’ятницю в електронному рецензованому виданні з проблем екології Environmental Research Letters, вчені описали свою наукову роботу, в рамках якої вони за допомогою кількох математичних моделей визначили вплив пилоподібних речовин (крихітних частинок або сажі), які проникають глибоко в легені, і озону, що є основним компонентом смогу, на організм людини.

Результати цього дослідження виявилися дещо оптимістичнішими, ніж дані, отримані в більшості попередніх досліджень, згідно з якими рівень смертності в результаті загазованості атмосфери становив три мільйони осіб на рік. Крім того, вчені прийшли до висновку, що вплив глобального потепління на рівень смертності у зв’язку із забрудненням атмосфери досить незначний.

«За нашою оцінкою забруднення атмосферного повітря є одним з найголовніших чинників смертельного ризику, пов’язаних із забрудненням навколишнього середовища, – йдеться в заяві керівника дослідження Джейсона Уеста (Jason West), доцента кафедри екології Університету Північної Кароліни. – За нашими попередніми розрахунками, більшість з цих смертей відбуваються в країнах Східної та Південної Азії, в яких відзначається висока щільність населення та істотний рівень забруднення навколишнього середовища.

Уест і його колеги дійшли висновку, що близько 470 тисяч осіб помирають щороку від впливу озону, що утворюється в результаті промислової діяльності. (На відміну від атмосферного озону, який забезпечує захист від сонячної радіації, приземний озон утворюється, головним чином, в результаті хімічних реакцій, що відбуваються на території міст і передмість).

Крім того, вчені з’ясували, що ще 2,1 мільйона смертей пов’язані з впливом речовин, що складаються з дрібних частинок, що утворюються в результаті діяльності людини. Діаметр таких частинок становить менше 2,5 мікрон, і вони утворюють так звані суспензії. Вважається, що саме такі частинки викликають рак легенів і ряд респіраторних захворювань.

Як відзначають вчені, під впливом глобального потепління якість повітря може змінюватися по-різному. Наприклад, у більш вологих регіонах рівень утворення озону може знижуватися, а в більш сухих місцевостях можливе зростання концентрації озону.

За словами дослідників, за допомогою різних кліматичних моделей їм вдалося отримати досить різноманітні прогнози, при цьому в деяких випадках їх попередні оцінки вказували на можливе зниження загального рівня смертності. Однак після усереднення результатів, отриманих за допомогою всіх цих моделей, вчені зробили висновок, що вплив кліматичних змін на смертність можна вважати незначною.

При цьому вони стверджують: «Неможливо точно визначити, чи є сьогоднішня висока смертність через атмосферних забруднень наслідком тих кліматичних змін, які відбувалися в минулому».

cikavosti.com

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України