Політика

Від війни страждає найбільше “російськомовна Україна”: дослідження Єльського університету

І на цій карті – теж. Фахівці Єльського університету зібрали  дані про всі удари по інфраструктурі виробництва і передавання електроенергії по всій Україні за областями з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023 року.

Чим темніші області – тим більше ударів.

Лабораторія гуманітарних досліджень (HRL) Єльської школи громадського здоров’я (YSPH) за дослідницької підтримки Української лабораторії цифрової верифікації (UDVL) Школи права та дипломатії ім. Флетчера перевірила 66 достовірних випадків пошкоджень, пов’язаних з конфліктом, інфраструктури виробництва та передачі електроенергії в Україні відповідно до методології, викладеної в цьому звіті. У цьому звіті ідентифіковано ще 157 випадків пошкоджень із загальної кількості 223 ідентифікованих інцидентів за період з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023 року. Ці підтверджені інциденти пошкоджень охоплюють 17 областей України, причому майже 53% з них сталися лише в п’яти областях: Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській та Херсонській областях.

Понад 53% від загальної кількості підтверджених інцидентів (35 з 66) сталися в жовтні та листопаді 2022 року

Найбільше підтверджених випадків пошкоджень, пов’язаних із конфліктом, за цей період зафіксовано в Київській області – 11 випадків пошкоджень із 66 підтверджених, причому 8 із них сталися в жовтні та листопаді. Цей звіт містить 128 ідентифікованих випадків пошкоджень, що сталися в областях, які не перетинаються з лінією зіткнення, в період з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023 року.

Геопросторовий і часовий розподіл цих інцидентів у поєднанні із заявами про обстріли, зробленими державними службовцями та державними ЗМІ в росії, свідчить про широкомасштабні та систематичні зусилля, спрямовані на руйнування життєво важливої інфраструктури виробництва та передачі електроенергії по всій Україні. Інциденти відбуваються в переважній більшості областей України, включно з районами, віддаленими від лінії фронту бойових дій. Такий широкий геопросторовий розподіл свідчить про намагання вивести з ладу енергетичну інфраструктуру України у спосіб, потенційно несумісний із прагненням отримати пряму і конкретну військову перевагу в кожному випадку. Широкий геопросторовий розподіл вказує на можливі порушення міжнародних гуманітарних принципів розрізнення і пропорційності, а також зобов’язання вживати всіх можливих заходів обережності для мінімізації травмування цивільних осіб і пошкодження цивільних об’єктів.
Єльська правозахисна група виявила випадки пошкодження, пов’язані з конфліктом, інфраструктури виробництва та передачі електроенергії в Україні у 23 областях по всій Україні. Найбільша кількість інцидентів, виявлених Yale HRL, припадає на Харківську, Донецьку, Дніпропетровську та Херсонську області – області, що знаходяться близько до лінії фронту бойових дій. Однак слід зазначити, що 128 інцидентів (більше половини просторово ідентифікованих інцидентів) сталися в областях, через які в період з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023 року не проходила лінія фронту, згідно з даними Інституту дослідження війни (ISW) про місцезнаходження лінії фронту. Кілька інцидентів сталися в кількох найзахідніших областях України, що знаходяться на значній відстані від лінії фронту.

Карта, що показує геопросторовий розподіл виявлених інцидентів пошкодження інфраструктури виробництва та передачі електроенергії в Україні за областями з 1 жовтня 2022 року по 30 квітня 2023 року. На карті використано дані про субнаціональні адміністративні кордони Секції польових інформаційних служб Управління ООН з координації гуманітарних питань (УКГП ООН). Для позначення областей, Криму та міст зі спеціальним статусом використано скорочену форму назв “англомовний варіант” (АВ), встановлену Сервером географічних назв (GNS) Ради США з географічних назв (Board of Geographic Names Server).

Російські посадовці, включно з президентом Володимиром Путіним, неодноразово заявляли, що Росія цілеспрямовано націлена на енергетичну інфраструктуру України. Офіційні особи в різний час виправдовували націленість на енергетичну інфраструктуру України як просування військових цілей Росії, як відплату за передбачувані дії України і як навмисне заподіяння шкоди цивільному населенню з метою змусити Україну піти на переговори на умовах, вигідних для російських інтересів. Хоча Yale HRL не робить жодних остаточних висновків щодо законності інцидентів із завданням шкоди, зафіксованих у цьому аналізі, ці заяви, разом із сукупними даними, вказують на те, що напади Росії на українську інфраструктуру з виробництва та передачі електроенергії можуть становити навмисне цілеспрямоване завдання шкоди, що є несумісним з міжнародним гуманітарним правом.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України