Авторські статті

Від принциповості прокурорів залежить цілісність України

Питанням діяльності органів прокуратури, розташованих на території Криму, Генеральна прокуратура України приділяє особливу увагу. Робота прокурорів і слідчих усіх прокуратур Кримського півострова проводиться у надзвичайно складних умовах.

Це пов’язано із украй загостреною політичною ситуацією, викликаною протиправними діями частини місцевих політиків, а також присутністю військ Російської Федерації, уведених із порушенням норм міжнародного права.

У межах компетенції Генеральна прокуратура України вживає передбачені законом заходи щодо припинення посягань на засади конституційного ладу, територіальної цілісності та устрою України.

Зокрема, органами прокуратури оскаржено та адміністративним судом зупинено дію усіх незаконних рішень, які прийняті місцевими органами влади регіону.

У першу чергу це стосується питання проголошення “незалежності” Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, ухвалення рішень про проведення загальнокримського референдуму, підпорядкування правоохоронних органів, прокуратури тощо.

Тому на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя діють виключно Конституція та закони України. Органи державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронні органи та прокуратура повинні суворо їх додержуватися.

Намагання службових осіб, державних органів та органів місцевого самоврядування діяти в інший спосіб, відмінний від приписів українського законодавства, є незаконними. Тому такі дії і рішення не створюють будь-яких юридичних обов’язків щодо їхнього виконання.

Повною мірою це стосується до органів прокуратури, розташованих на Кримському півострові.

Відповідно до вимог статей 3 та 15 Закону України “Про прокуратуру” повноваження прокурорів, організація, засади та порядок діяльності прокуратури визначаються Конституцією, цим Законом, іншими законодавчими актами України, а діяльність органів прокуратури спрямовує та здійснює контроль виключно Генеральний прокурор України.

З огляду на ці вимоги закону будь-які організаційно-розпорядчі документи осіб, які неправомірно присвоїли владні повноваження прокурорів та керівників прокуратур, є юридично недійсними.

Наголошую, що, відповідно до статті 60 Конституції України, ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні накази та розпорядження. Тому в разі виконання таких наказів і вказівок буде вирішуватися питання про передбачену законом відповідальність не тільки щодо осіб, які їх віддали, а й щодо тих працівників прокуратури, які їх виконали.

У цьому контексті повідомляю, що 14 березня 2014 року рішенням Конституційного Суду України Постанову Верховної Ради Автономної Республіки Крим “Про проведення загальнокримського референдуму” від 6 березня поточного року визнано неконституційною.

А тому будь-які заходи щодо організації та проведення зазначеного референдуму є незаконними, а його результати – нелегітимними.

У зв’язку з цим вимагаю від кожного працівника органів прокуратури, розташованих у Криму, при здійсненні прокурорських повноважень дотримуватися вимог законодавства України та вживати усіх можливих заходів щодо їхнього виконання піднаглядними органами та службовими особами.

Наголошую, що саме від такої принципової позиції залежатиме територіальна цілісність України, спокій громадян та правопорядок у державі.

Олег Махніцький.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України