Кардинал Шенборн на екуменічному богослужінні в соборі Святого Стефана: «Бог повинен торкнутися сердець, щоб вони відкрилися для миру» — Посол України Химинець вдячний за «потужний сигнал підтримки українського народу і миру» — архиєпископ Лакнер: «Не звикайте до війни» — єпископ Глеттлер, президент провінційного парламенту Ледль-Россманн, держсекретар Турський і почесний консул України Пеєр встановили знак солідарності в соборі Святого Якова.
Екуменічні молитви за мир відбулися в суботу, 24 лютого 2024 року, у 2-гу річницю нападу росії на Україну, у соборі Святого Стефана у Відні, у Зальцбурзькому соборі та Інсбруку, як розповідає про це інтернет-видання «Kathpress».
Богослужіння в соборі Святого Стефана очолив кардинал Крістоф Шенборн і лідери австрійського екуменічного руху, а також два єпископи з України. Архиєпископ Відня та Посол України в Австрії Василь Химинець вшанували пам’ять численних жертв війни та звернулися із закликом про мир для України. Архиєпископ Франц Лакнер закликав людей не звикати до війни. «У молитві, незважаючи ні на що, зростає стійкість, але, безумовно, і впевненість», — сказав єпископ Герман Глеттлер.
Два роки тому Україна зазнала вторгнення зі сторони росії в порушення міжнародного права, наголосив архиєпископ Відня, нагадавши про тисячі загиблих і поранених, мільйони біженців, дітей, вивезених до росії, про руйнування і страждання сімей. «Ми також зі співчуттям думаємо про матерів, чиї сини загинули з обох сторін в результаті безглуздого насильства», — сказав кардинал. Шенборн назвав молитву «силою», особливо перед обличчям «безглуздої війни». Молитва допомагає нам усвідомити, «що ми не можемо зробити це самотужки. Бог повинен доторкнутися до сердець, щоб вони відкрилися на мир. Ми підносимо наші молитви до Бога, щоб настав мир».
«Дякуємо за допомогу Австрії»
Посол України назвав спільну екуменічну молитву «сильним сигналом підтримки українського народу і миру». Протягом 2 років Україна відчуває «велику підтримку з боку Австрії», сказав Василь Химинець, подякувавши державним органам влади та гуманітарним організаціям. «Українці хочуть жити в мирі. Це те, за що ми боремося, і це те, за що ми продовжуватимемо боротися, — сказав посол, звернувшись за підтримкою: — Будь-яка допомога важлива і дає надію на свободу і мир».
Учасники молитви
Окрім кардинала Шенборна, у заході взяли участь папський посланець в Австрії, архиєпископ Педро Лопес, протестантський єпископ Михайло Чалупка, вірменський апостольський єпископ і голова Екуменічної ради Церков в Австрії Тіран Петросян, а також Грецький православний митрополит і голова Конференції православних єпископів Австрії Арсеніос Кардамакіс та єпископ Емануїл Айдін зі Сирійської Православної Церкви та Генеральний вікарій для Східних Церков у Відні, український греко-католицький священнослужитель Юрій Коласа. Православну Церкву України (ПЦУ) представляв єпископ Чернігівський і Ніжинський Антоній Фірлей. З України також прибув греко-католицький єпископ-помічник Коломийської єпархії Петро Голіней.
На церемонії також були присутні численні дипломатичні та політичні представники, серед яких депутат Європарламенту Лукас Мандл (ЄНП) і член Національної ради Стефані Кріспер (NEOS). Богослужіння супроводжувалося музикою молодіжного хору української греко-католицької парафії Святої Варвари у Відні.
День дій української громади
Перед початком заходів на площі Святого Стефана відбувся День дій за Україну. Молитва за мир у Зальцбурзі також стала частиною Дня дій, організованого місцевим Українським центром Зальцбурга, співорганізатором якого виступив о. Віталій Микитин, священник української греко-католицької парафії Святого Марка в Зальцбурзі.
У виступі о. Віталій наголосив на продовженні катастрофічної ситуації для цивільного населення України. Він також висловив подяку від імені всіх постраждалих за постійну допомогу, яка надається австрійським суспільством, політиками та Церквою. Серед доповідачів був Почесний консул України Мартін Панош. На площі Старий Ринок свічками виклали контур України.
Архиєпископ Лакнер: «Не звикайте до війни»
Молитва за мир у Зальцбурзькому соборі пройшла у візантійському обряді. У ній взяли участь представники різних християнських Церков. Архиєпископа Лакнера представляв генеральний вікарій Роланд Рассер.
У вітальному слові, зачитаному генеральним вікарієм Рассером, голова Єпископської конференції застеріг: «Воля до війни все ще здається незламною з боку тих, хто перебуває при владі в росії; вони все ще засліплені ілюзією, що мир може прийти з руйнування і гноблення». Саме тому, сказав архиєпископ, ми не повинні втрачати надію; ми повинні продовжувати працювати і діяти з переконанням заради миру.
«Сьогодні ми хочемо разом докричатися до відповідальних за війну та агресорів: Зупиніться! Зупиніть це вбивство в ім’я Христа, який буде Суддею над усіма нами!». Архиєпископ Лакнер завершив промову закликом не звикати до війни в Україні: «Запевняю вас: Ми єдині в молитві за мир! Сестри і брати з України і в Україні: ви не самотні!».
Спільний знак у катедральному соборі Інсбрука
На запрошення єпископа Германа Глеттлера у 2-гу річницю російського вторгнення в Україну в катедральному соборі Інсбрука також відбулася екуменічна молитва за мир. У пам’ять про численні жертви та на знак солідарності в суботу до собору Святого Якоба прийшли Президент Земельного парламенту Соня Ледль-Россманн, Державний секретар Флоріан Турський, Почесний консул України Вальтер Пеєр та численні українці, які знайшли захист у Тіролі. «Молитва за мир, до якої я вас сердечно запрошую, — це ніби спільний притулок перед обличчям звірств, що тривають», — сказав єпископ Інсбрука на молитві з численними вірними.
Після 2 років війни молитва — це «інтенсивний, солідарний плач перед Богом: як це може бути, що зло продовжує розростатися, а безсовісний воїн нехтує всіма межами права і людяності? — запитав єпископ і продовжив: — У молитві, незважаючи ні на що, зростає сила опору, але, безумовно, і впевненість. Божий дух не тільки дає нам силу вистояти, але й зміцнює людей усіх конфесій і світоглядів, щоб особисто заступитися за багатьох потребуючих. Незважаючи на все безсилля, історія надії пишеться через національні кордони».
Президент Парламенту Ледль-Россманн побачив у спільній молитві за мир «чіткий сигнал, що ми солідарні з нашими європейськими друзями в Україні. Це також передбачає той факт, що люди, які шукають захисту з України, як і раніше, є бажаними гостями в Тіролі». Наразі в Тіролі зареєстровано близько 3 750 осіб, переміщених з України, близько чверті з яких — діти та молодь.
«Війна означає страждання — особливо для цивільного населення. Тому тим важливіше, щоб ми, як європейські сусіди, не стояли осторонь і підтримували наших українських друзів, — сказав Держсекретар Турський і наголосив: — Навіть після 2 років війни ми не повинні втомлюватися найрішучіше засуджувати російську агресію і надавати найкращу можливу допомогу тим, хто прибуває до Австрії в пошуках захисту».
Почесний консул України нагадав про великі страждання в Україні і застеріг від забуття цього. Натомість спільне вшанування пам’яті стало «ще одним знаком солідарності та готовності допомогти в Тіролі». Пеер відзначив зусилля Тіролю, спрямовані на інтеграцію людей, які шукають захисту, у суспільство та на ринок праці, і сказав: «Обидві сторони — українці і тірольці — отримують однакову користь від цієї інтеграції».
Департамент інформації УГКЦ
за матеріалами пресслужби Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ