Верховний Суд дозволив банкам без суду вилучати майно боржників

Верховний суд створив прецедент, дозволивши українським банкам дозволили без суду забирати майно у кредитних боржників. Так, розглядаючи справу №6-1136цс17, Верховний суд дозволив вилучити заставу кредитору не під продажів, а в управління банку на період до його реалізації.

Справа стосувалася автокредиту, і мова йшла про автомобіль позичальника, який банк намагався взяти в керування собі.

“ВСУ в черговий раз вийшов за межі своїх повноважень і оцінив однобоко в інтересах банку обставини справи, що не мав права робити. Він вважав, що суди не врахували, що вимоги банку про вилучення предмета застави і передачі в управління на період до його реалізації є саме належними заходами. ВСУ благословивши справжній свавілля — дозволив вилучити транспортний засіб без судової постанови. Хоча повинен був відштовхуватися від ст. 10 закону “Про виконавче провадження” і переводити все в законну площину: спочатку банк зобов’язаннями язаний отримати постанову суду про вилучення застави, а потім виконавча служба винна його стягнути — виконати судове постанову”, — зазначив старший партнер адвокатської компанії “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

По суті, Верховний суд легалізував схему, яку в останні роки активно застосовують деякі великі роздрібні банки до неплатників, а іноді навіть до тих, хто намагається домовитися про реструктуризацію позики.

“Зі своєї практики можу сказати, що найчастіше подібні схеми застосовують Приватбанк та ” Альфа Банк, зазвичай застосовують по боргах за автокредитами. Позичальника викликають нібито для огляду автомобіля (два рази в рік людина повинна пред’явлення являти авто, підтверджуючи, що застава не вийшов з ладу і правильно експлуатується), і проводять його. Тільки в кінці людині підсовують на підпис протокол огляду, а акт передачі автомобіля банку. А потім працівник банку просто в нахабну заводити машину і відганяє її на штрафплощадка. Або ж просто закриває ворота, коли машину вже пригнали на парковку банку. Ми за своїм клієнтам стикалися з подібними історіями”, — розповів керуючий партнер ЮФ “Можаєв і партнери” Михайло Можаєв.

Людина в подібних ситуаціях ніяк не може протистояти банкірам, і, як запевняють юристи, йому не допомагає навіть виклик поліції. Кажуть, що правоохоронці зазвичай не вплутуються в подібні конфлікти. Тому юристи рекомендують відразу йти до суду та подавати позов про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Подання такого позову не гарантує миттєвого повернення автомобіля, але дає можливість поборотися за нього, і зменшити суму боргу в майбутньому.

“Після того, як банк вилучив машину, він не перестає нассчитывать пені і штрафи, і борг продовжує рости як сніжний ком. Навіть після продажу застави. Адже нерідко авто у таких випадках продають “своїх” за заниженою ціною, не погоджуючи це з позичальником, і людина залишається винен великі суми. Наприклад, наш позичальник, який брав кредит на купівлю нового Daewoo Lanos, чия загальна вартість на момент придбання становила $10 тис., після декількох років спорів з Приватбанком тепер залишається належний йому $25 тис. Після всіх накруток і перерахунків”, — зауважив Можаєв.

Людям з кредитними боргами по автокредитах від 90 днів не радять приїжджати в банки огляди не застав. Рекомендують спочатку підписати угоду про реструктуризацію кредиту, і почати за нього платити, і тільки після цього навідуватися в гості до кредиторів. Причому, робити це вкрай обережно: не передавати в руки працівнику банку техпаспорт на машину і ключі. І дуже уважно вчитуватися в ті, що підписується. Звичайно, з боку така поведінка буде виглядати дико, однак допоможе зберегти вам свого залізного коня. Адже після допомоги ВСУ можливості банків виглядають пратически безмежними.

“Крім того, варто пам” ятати, що з червня 2017 року діє новий Закон “Про споживче кредитування”, тепер у кредиторів прибрали пряму заборона на вилучення майна до рішення суду”, — резюмував Ростислав Кравець.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

eighteen + twenty =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh