Економіка

Верховний Суд дозволив банкам без суду вилучати майно боржників

Верховний суд створив прецедент, дозволивши українським банкам дозволили без суду забирати майно у кредитних боржників. Так, розглядаючи справу №6-1136цс17, Верховний суд дозволив вилучити заставу кредитору не під продажів, а в управління банку на період до його реалізації.

Справа стосувалася автокредиту, і мова йшла про автомобіль позичальника, який банк намагався взяти в керування собі.

“ВСУ в черговий раз вийшов за межі своїх повноважень і оцінив однобоко в інтересах банку обставини справи, що не мав права робити. Він вважав, що суди не врахували, що вимоги банку про вилучення предмета застави і передачі в управління на період до його реалізації є саме належними заходами. ВСУ благословивши справжній свавілля — дозволив вилучити транспортний засіб без судової постанови. Хоча повинен був відштовхуватися від ст. 10 закону “Про виконавче провадження” і переводити все в законну площину: спочатку банк зобов’язаннями язаний отримати постанову суду про вилучення застави, а потім виконавча служба винна його стягнути — виконати судове постанову”, — зазначив старший партнер адвокатської компанії “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

По суті, Верховний суд легалізував схему, яку в останні роки активно застосовують деякі великі роздрібні банки до неплатників, а іноді навіть до тих, хто намагається домовитися про реструктуризацію позики.

“Зі своєї практики можу сказати, що найчастіше подібні схеми застосовують Приватбанк та ” Альфа Банк, зазвичай застосовують по боргах за автокредитами. Позичальника викликають нібито для огляду автомобіля (два рази в рік людина повинна пред’явлення являти авто, підтверджуючи, що застава не вийшов з ладу і правильно експлуатується), і проводять його. Тільки в кінці людині підсовують на підпис протокол огляду, а акт передачі автомобіля банку. А потім працівник банку просто в нахабну заводити машину і відганяє її на штрафплощадка. Або ж просто закриває ворота, коли машину вже пригнали на парковку банку. Ми за своїм клієнтам стикалися з подібними історіями”, — розповів керуючий партнер ЮФ “Можаєв і партнери” Михайло Можаєв.

Людина в подібних ситуаціях ніяк не може протистояти банкірам, і, як запевняють юристи, йому не допомагає навіть виклик поліції. Кажуть, що правоохоронці зазвичай не вплутуються в подібні конфлікти. Тому юристи рекомендують відразу йти до суду та подавати позов про витребування майна з чужого незаконного володіння.

Подання такого позову не гарантує миттєвого повернення автомобіля, але дає можливість поборотися за нього, і зменшити суму боргу в майбутньому.

“Після того, як банк вилучив машину, він не перестає нассчитывать пені і штрафи, і борг продовжує рости як сніжний ком. Навіть після продажу застави. Адже нерідко авто у таких випадках продають “своїх” за заниженою ціною, не погоджуючи це з позичальником, і людина залишається винен великі суми. Наприклад, наш позичальник, який брав кредит на купівлю нового Daewoo Lanos, чия загальна вартість на момент придбання становила $10 тис., після декількох років спорів з Приватбанком тепер залишається належний йому $25 тис. Після всіх накруток і перерахунків”, — зауважив Можаєв.

Людям з кредитними боргами по автокредитах від 90 днів не радять приїжджати в банки огляди не застав. Рекомендують спочатку підписати угоду про реструктуризацію кредиту, і почати за нього платити, і тільки після цього навідуватися в гості до кредиторів. Причому, робити це вкрай обережно: не передавати в руки працівнику банку техпаспорт на машину і ключі. І дуже уважно вчитуватися в ті, що підписується. Звичайно, з боку така поведінка буде виглядати дико, однак допоможе зберегти вам свого залізного коня. Адже після допомоги ВСУ можливості банків виглядають пратически безмежними.

“Крім того, варто пам” ятати, що з червня 2017 року діє новий Закон “Про споживче кредитування”, тепер у кредиторів прибрали пряму заборона на вилучення майна до рішення суду”, — резюмував Ростислав Кравець.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.