У цього проекту також буде суто європейський конкурент FCAS, але успіх реалізації цієї програми наразі під великим питанням
Джерело: Defence Express
Велика Британія працює над своїм винищувачем шостого покоління і нещодавно країна оголосила про виділення додаткових майже 740 млн євро на програму бойового літака, відому як Global Combat Air Program (GCAP), яку британці ведуть спільно з Японією та Італією, розповідає видання Infodefensa.
Ця програма має на меті створення стелс-винищувача шостого покоління для заміни британських та італійських Eurofighter Typhoon, а також японського Mitsubishi F-2 – про створення спільного винищувача було оголошено у грудні 2022 року. Фактично, Велика Британія та Японія у рамках цього проекту об’єднають дві власні програми – британський BAE Systems Tempest та японський Mitsubishi FX. Також ймовірно до цієї програми може приєднатися і Швеція.
Як відзначається, кошти, які планують виділити на проект, мають “перевести програму створення винищувачів шостого покоління на наступний етап, зосередивши увагу на технологіях”.
Відомо, що наразі у рамках програми безпосередньо у Великій Британії вже працюють понад 2800 осіб і 600 різних організацій, і найближчим часом планується додати ще “тисячі робочих місць”.
У Великій Британії також підкреслюють – для того, щоб “бути на крок попереду противників”, вони хочуть мати цей винищувач на озброєнні вже у 2035 році, тобто через 12 років. На цьому зокрема наполягає й міністр
Водночас відзначається таке – що остаточні вимоги до винищувача поки що не сформовані, й наразі для цього британці спільно з японцями та італійцями працюють над понад 60 демонстраторами нових технологій та цифрових концепцій.
Також згадується, що в цього британсько-японсько-італійського проекту також є інший, суто “європейський” конкурент – це проект FCAS, над яким спільно працюють Німеччина, Франція та Іспанія, і у рамках якого створюється винищувач NGF.
Водночас не виключено, що цей проект зрештою може розвалитися через те, що учасники доволі часто встрягають у суперечки, зокрема восени 2022 року повідомлялося, що компанії-учасники не можуть домовитися, хто яку роль гратиме у створенні винищувача.
Окремо, до речі, тут можна згадати інший європейський проект від Франції та Німеччини – “євротанк” MGCS, який на сьогодні забуксував і не факт, що взагалі буде реалізований.