В Австрії вдалося встановити особи 11 067 українців, які загинули на території країни під час Другої світової війни.
Їхні імена визначили під час масштабного дослідження, у межах якого проаналізували приблизно 90 тисяч поховань радянських солдатів.
Про це повідомляє Голос українською з посиланням на австрійське агентство APA.
Проєкт реалізував Інститут дослідження наслідків війни Людвіга Больцмана (BIK) за замовленням Міністерства внутрішніх справ Австрії. Дослідження приурочене до 80-річчя визволення Австрії радянськими військами.
За словами історика та засновника BIK Штефана Карнера, Радянська армія була багатонаціональною структурою, до якої входили росіяни, українці, казахи, білоруси, молдавани, а також представники народів Кавказу та Сибіру.
Саме ці частини Червоної армії швидко зайняли значну частину території Австрії у кінці війни.
Основні факти дослідження:
-
Досліджено близько 90 000 могил радянських військових у межах Австрії.
-
Із них 11 067 загиблих були ідентифіковані як українці.
-
Це становить 21% від усіх похованих, походження яких вдалося встановити.
-
Частка українців у населенні СРСР на той час складала 16,5%, тож участь українців у звільненні Австрії була значно вищою за середню.
-
Переважна більшість з них загинули у 1945 році, у фінальний період бойових дій.
-
Могили українських воїнів розташовані по всій території Австрії.
Карнер також зазначив, що не всі загиблі були військовими. Близько двох третин похованих — це колишні в’язні концтаборів, військовополонені, примусові робітники та цивільні особи, які опинилися в Австрії під час війни.
Міністерство внутрішніх справ Австрії наголосило, що однією з цілей цього проєкту було вперше повернути імена українцям, які загинули в Австрії внаслідок війни.
Карнер провів паралель між історією та сьогоденням, підкреслюючи, що сучасна російська агресія супроводжується пропагандою, яка намагається применшити роль українців у перемозі над нацизмом. Історик наголосив, що Україна, поряд з Польщею та Білоруссю, зазнала найбільших втрат унаслідок німецької окупації.
Нагадаємо, що столицю Австрії — Відень — звільняли війська 2-го та 3-го Українських фронтів за підтримки 1-ї болгарської армії під час Віденської наступальної операції. За деякими оцінками, у цій операції загинули понад 41 тисяча радянських бійців, ще понад 136 тисяч були поранені.
Довгий час російська пропаганда замовчувала суттєвий внесок українських солдатів у визволення європейських країн від нацистського режиму.