У ряді міст Європи вчені, що представляють найбільші наукові співтовариства континенту, зібрали близько 300 кілограм зразків міського бруду з якого шляхом просіювання витягли 500 частинок космічного пилу для проведення лабораторних досліджень. Навіщо фізики вивчають ці елементи, в ефірі радіо Sputnik розповів Дмитро Вібе, керівник відділу фізики і еволюції зірок інституту астрономії РАН.
Як зазначає вчений, знайдені в європейських містах частинки мають величезне наукове значення. Сам факт виявлення їх у даному регіоні є унікальним, оскільки раніше космічний пил добували лише в льодах Антарктиди, зазначає академік РАН.
Властивості виявлених елементів цікавлять фізиків у двох аспектах. По-перше, як підкреслив Вібе, навіть такі маленькі частинки здатні розвивати у відкритому космосі величезну швидкість і своєю кінетичною енергією можуть при зіткненні з космічною станцією або апаратом повністю або частково зруйнувати їх. Даний факт вимагає детального вивчення і знайдені пилинки, можливо, допоможуть уникнути подібного результату. По-друге, навіть найдрібніші елементи є своєрідним банком інформації. Їх дослідження може пролити світло на процеси формування Сонячної системи, а також минуле Землі і еволюції міжпланетного середовища.
Окремо Вібе акцентував увагу на відмінності космічного пилу, знайденої на дахах будинків в європейських містах, і пилу, що видобувається вченими під час експедицій в Антарктиду. Фізик зазначив, що частинки, які виявлені вченими в льодах на півночі, маю вік до тисячі або навіть сотні тисяч років, в тій годину, як елементи, виявлені в Європі, не старше 6 років. Різниця між ними, на думку ряду вчених, може продемонструвати ті чи інші еволюційні процеси, що відбуваються в Сонячній системі за багато років її існування.