Індійські дослідники з Національного центру нанонаук і нанотехнологій при Університеті Мадрас знайшли нові способи альтернативного використання відходів від переробки цукрової тростини. Свою ідею вчені описали в статті, опублікованій у виданні Applied Surface Science.
Таке альтернативне використання відходів цукрової тростини може не тільки зменшити кількість сільськогосподарських відходів, які забруднюють навколишнє середовище, але і стати новим джерелом доходу для фермерів, які вирощують цю культуру.
У дослідженні йдеться про недорогий і ефективний метод синтезу зеленого флуоресцентного вуглецю квантових точок з відходів цукрової тростини. Ці точки являють собою крихітні вуглецеві наночастинки, які займають площу близько чотирьох нанометрів. Оскільки вони випромінюють світло і не є токсичними, вуглецеві квантові точки можуть служити в якості біосенсорів, у світлодіодах і навіть для доставки лікарських речовин в тіло людини.
Це дослідження демонструє новий спосіб отримання цих універсальних наночастинок. У його процесі індійська команда подрібнила макух, що залишився після переробки цукрової тростини, на дрібні шматочки. Потім вона сушила ці відходи на сонці протягом шести днів. Після цього вчені спалили сухий жом, отримуючи продукти хімічного окислення.
Вчені вважають, що їх спосіб використання наночастинок у відходах цукрового очерету буде корисним як для галузі сільського господарства, так і для промисловості. Переробка відходів на функціональні наноматеріали також створить новий напрямок в утилізації твердих відходів.