Вчені з Технологічного інституту Карлсруе (KIT) в Німеччині спільно з дослідниками з Мексики і США вперше виявили аміак в тропосфері Землі за допомогою спектрометрії. Подробиці наукової роботи опубліковані в виданні Atmospheric Chemistry and Physics.
Експерти з KIT, Університету Колорадо в Боулдері і Національного автономного університету Мексики за допомогою спектрометра MIPAS на екологічному супутника ENVISAT оцінювали вимірювання, зроблені виключно в інфрачервоному діапазоні і виявили значно завищену концентрацію аміаку (до 33 молекул NH3 на трильйон молекул повітря) в районі азіатського мусону на висоті 12-15 кілометрів. Таких високих концентрацій вченими виявлено не було ніколи і ніде більше.
Дослідники відзначають, що найбільш об’ємні шкідливі викиди аміаку спостерігаються в Північній Індії і на південно-сході Китаю, що пов’язано зі зростанням чисельності населення і глобальним потеплінням. Однак аміак здатний не тільки забруднювати екосистеми, вступаючи в реакції з сірчаної або азотної кислотами, але і може сприяти утворенню хмар. Такі аерозолі володіють охолоджуючим ефектом і компенсують частину парникового процесу. Однак досі концентрація аміаку в середній і верхній тропосфері практично не вивчені.