Шведські фахівці розробили перший в світі транзистор, в якому роль носія інформації дісталася не тільки електричному сигналу, а і потокам тепла. Про цю новину вдалося дізнатися завдяки публікації в зарубіжному виданні Nature Communications.
Ксав’є Кріспін, фахівець з Шведського університету, заявив, що його групі вчених вдалося створити розумний пристрій, чиєю роботою може керувати тепло, а не електрика.
«Після того, як вдалося розробити конденсатор, що вміє перетворювати різницю температур в електричний струм, ми задумалися, чи можна використовувати також це і для інших цілей», – розповів професор.
Рік тому команді Кріспіна вже вдалося знайти цікавий органічний полімер, який має дуже рідкісні термоелектричні властивості. Його негативно заряджені ланцюжки досить повільно реагують на змінену температуру, внаслідок чого вийшла суміш з позитивно зарядженими іонами, які в свій час сильно реагують на заморозку або нагрівання і модифікуються в новостворений термоконденсатор.
Цей термін фахівці застосовують до агрегату, який здатний перетворити різницю температур на його протилежних кінцях в електричний струм. Іншими словами, якщо залишити цей агрегат в ємності з киплячою водою, він почне автоматично заряджатися електроенергією. Дана дія спостерігається за допомогою міграції більш швидких іонів в сторону самого «теплого» відсіку агрегату, а нитки полімеру залишаються на місці.
На думку фахівців, будь-яку роботу в даному приладі можна перевстановити на теплову модель, щоб з’явився шанс розробити новітній клас напівпровідникових логічних пристроїв.
Зі слів науковця, створений його фахівцями полімер має досить високу чутливість до тепла. За деякими даними, його почуття реакції перевищує в цілих сто разів результати всіх схожих агрегатів. Це дозволяє припустити можливість застосування апарату в якості медичних приладів.
Всі аналоги вищезазначеного апарату, на думку фахівців, можуть функціонувати на базі енергії сонячного тепла і світла, не використовуючи при цьому електроенергію.