Вчені спробують пробурити земну кору

На початку грудня в Індійському океані вчені спробують пробурити земну кору (на кілька кілометрів) і дістатися до мантії. Вже 60 років геологи намагаються виконати цю задачу, але поки нікому не вдавалося досягти успіху. Про новому проекті повідомляє Science Alert.

Бурове судно JOIDES Resolution вийде в море з Шрі-Ланки 5 грудня і відправиться до мілини Атлантида (у південно-західній частині Індійського океану). Там геологи спробують пробурити земну кору на глибину півтора кілометра, збираючи в процесі проби ґрунту. Якщо спроба увінчається успіхом до 30 січня, то керівник проекту повернеться до точки буріння на тому ж кораблі і спробує проникнути в надра Землі вже на три кілометри. На третьому етапі геологи пересядуть на більш потужне бурове судно (японське Chikyu) і спробують пробуриться вже на шість кілометрів.

Зазвичай кордон мантії і кори маркує так звана поверхня Мохоровичича — зона, де різко посилюється швидкість сейсмічних хвиль. В океані відстань до цієї поверхні менша, ніж на суші, а на мілині Атлантиди мантія, як припускають вчені, піднімається навіть вище границі Мохоровичича — на 2,5 кілометра. Крім того, в районі мілини менше порід кори, котрі погано піддаються бурінню.

Крім наближення до земної мантії, в рамках проекту планується вирішувати й інші наукові завдання. Геологи хочуть дізнатися, як розплавлена порода формує нову океанічну кору, піднімаючись з надр Землі. Крім того вони з’ясують, на якій глибині зустрічаються  мікроорганізми, які харчуються метаном.

Експедиція стала другою серйозною спробою дійти до границі Мохоровичича. Першу зробив у 1960-ті роки океанограф Уолтер Мунк (Walter Munk). Було вибрано місце поряд з островом Гуадалупе з глибиною океану близько 3,5 кілометра. Геологи пробурили п’ять пробних свердловин із заглибленням в дно до 180 метрів, проте проект був закритий Конгресом США у зв’язку з перевитратою коштів.

У 1997 році Генрі Дік (Henry Dick), керівник нинішньої експедиції, також намагався бурити на мілині Атлантида, але через деякий час бурильна труба зламалася від сильного вітру і заблокувала отвір.

Лента.ру

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twelve − five =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh