Авторські статтіТехно

По відбитку пальця можна визначити стать людини

Вчені зробили гучну заяву: за хімічним складом відбитків пальців, залишених на місці злочину, можна визначити стать людини з точністю до 99%.

Відомо, що і раніше стать людини часто можна було визначити по відбитках пальців.
У жінок борозни зазвичай розташовані трохи щільніше, ніж у чоловіків. Однак такий підхід вимагав високої чіткості відбитків, що на практиці траплося далеко не завжди. Тому вже не перший рік робляться спроби створення нових методів визначення статі, автори яких вивчають різницю в хімічному складі поту у чоловіків і жінок, а також хімічний склад залишених ними відбитків.

У 2012 році подібну роботу провели британські вчені. Використовуючи матрично-активовану лазерну десорбцію/іонізацію (МАЛДІ) і мас-спектрометрію (при якій мікроскопічні зразки наноситься на спеціально підготовлену матрицю, іонізуються короткими лазерними імпульсами і аналізуються мас-спектрометром), їм вдалося достовірно встановлювати стать в 85% випадків.

Однак, нові методи на практиці майже не застосовуються, так як вимагають складного, дорогого і громіздкого обладнання. Зробити такі тести по-справжньому доступними обіцяє нова робота, представлена нещодавно командою американських вчених під керівництвом професора Яна Халамека (Jan Halamek).

У дослідженні взяли участь шість чоловіків і жінок, які залишили відбитки пальців у природних умовах на самих звичайних предметах: дверній ручці, поверхні офісного столу, екрані комп’ютера. Після цього сліди перенесли на поліетиленову підкладку, поверх якої вчені нанесли краплю сильно розведеною соляної кислоти, яка розчинила полярні амінокислоти. Потім висохлі зразки з залишками неполярних амінокислот нагріли і обробили оксидазою L-амінокислот (LAAO), яка дезаміновала їх з виділенням водню, пероксиду водню. Нарешті, з допомогою пероксидази хрону (HRP) була проведена реакція пероксиду водню з барвником. Інтенсивність забарвлення оцінювалася простою спектроскопією — у жінок амінокислот повинно бути більше, а значить, і яскравіше забарвлення.

Незважаючи на те, що вибірка була невеликою, даний метод показав стовідсотковий результат. Такий спосіб на відміну від раніше винайдених не вимагає дорогого устаткування. В майбутньому процедура впізнання відбитків пальців може допомогти у розслідуванні злочинів.

— Ми хочемо створити дуже простий набір тестів, який зможе визначати відразу на місці злочину, чи була це молода або літня людина, чоловік або жінка, і їх етнічну приналежність, — розповів Ян Халамек The New York Times.

Такий набір тестів може містити в собі ряд додатків, в тому числі ідентифікуючи злочинців, якщо тільки вони не страждають адерматогліфією (рідкісна генетична мутація, що приводить до відсутності у індивідуума відбитків пальців, а також до тонких борозен на шкірі долонь і ступень).

Джерело

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України