Вчені з Європейського космічного агентства (ESA) опублікували перший каталог з більш ніж мільярда зірок, знятих супутником Gaia, За даними журналу Astronomy & Astrophysics, це найбільший огляд небесних об’єктів на сьогоднішній день.
На шляху до створення найбільш докладної 3-D карти нашої Галактики, потрібно було дізнатися точне положення на небі і яскравість 1142 мільйонів зірок. Gaia знаходиться на передньому краї астрометрії, що дозволяє досягти точності побудови діаграм нічного неба. Запущений 1000 днів тому Gaia почав свою наукову роботу в липні 2014 року.
Карта показує щільність зірок, виміряних за допомогою Gaia по всьому небу, і підтверджує, що в ній зібрані всі дані протягом першого року роботи. Вона дозволяє обробляти аналіз мільярдів зірок.
Таким чином, вчені змогли оцінити відстані і рух для двох мільйонів зірок, розкиданих по небу. Цей новий каталог у два рази точніший і містить майже в 20 разів більше зірок, ніж попередні каталоги. Також з його допомогою можливо вимірювати відстань до зірок в приблизно 400 кластерів до 4800 світлових років від Землі. В рамках своєї роботи у перевірці каталогу, вчені DPAC провели дослідження відкритих зоряних скупчень – груп відносно молодих зірок, які народилися разом.
Новий зоряний перепис також містить 3194 змінні зірки, а також зірки, які ритмічно збільшуються і зменшуються в розмірах, що призводить до періодичних змін яскравості. Багато з змінних небесних тіл, помічених Gaia, знаходяться у Великій Магеллановій хмарі, що дозволяє точно вимірювати їх зміни яскравості.
У майбутньому вчені зможуть визначити дуже точні відстані до великої вибірки змінних зірок за допомогою вимірювань Gaia з паралаксів. Крім того, вони будуть оцінювати співвідношення між періодом і яскравостю цих зірок, і застосовувати його для вимірювання відстаней за межами Чумацького шляху.