Вчені: Людина не володіє волею і не керує своїми вчинками

Професор психології з Гарвардського університету на ім’я Деніел Вегнер розповів, що свобода волі людини – це звичайна ілюзія. За словами вченого, мозок людини, без його відома керує вчинками. Свободу волі вважати причиною наших дій також не можна. Це тільки відчуття, завдяки якому люди можуть відрізняти виконану дію від процесів, що не залежать від них.

Цю тему Вегнер розглянув на прикладі спіритичних сеансів, коли група людей кладе руки на стіл, який нібито обертається. Фанати вважають, що саме духи обертають меблі. Кожна людина впевнена, що саме вони причетні до руху. Справа в тому, що люди своїми пальцями самі обертають стіл, вони не відчували свободи волі і мають ілюзію, що причиною руху є вони.

Також Вегнер описав тест з неправильним натисканням клавіші, тобто коли людина працювала за комп’ютером, і встановлена програма сама натискала на кнопку. Люди завжди визнавали, що помилки припустилися саме вони, а не машина, і навіть згадували подробиці.

Порушення почуття свободи часто можна зустріти у психічнохворих, які заявляють, що рухають Сонцем і машиною на дорозі. Виходить, що свобода волі – це відчуття, яке часто реальності просто не відповідає. Коли людина вимовляє монолог, то кожне слово вона не підбирає, в голові у неї повна і зв’язкова картина, немов оповідач склав текст заздалегідь й вивчив. Але людям не відомо, що ми скажемо далі, але це не заважає нам викладати свої думки.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twelve − eleven =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh