Авторські статтіТехно

Вчені: Гени “біологічного годинника” змінюються з віком

Підмножина генів, що беруть участь у щоденних циркадних ритмах, або “біологічний годинник”, стають активними лише в кінці життя, або в періоди інтенсивного стресу, коли вони найбільш необхідні, щоб допомогти захистити критично важливі життєві функції. Про це повідомили дослідники з Університету штату Орегон.

Висновки, зроблені в дослідженні, є частиною унікального механізму реагування на стрес, який раніше був невідомий. Ці гені можуть допомогти у боротьбі з серйозним стресом, пов’язаним з віком, хворобою або екологічними проблемами, а також допоможуть пояснити, чому старіння часто прискорюється, коли біологічний годинник порушуються.

Ця група генів, чия ритмічна активність в кінці життя раніше не була зрозуміла, була названа LLC колишнім аспірантом Університету штату Огайо і провідним автором дослідження Рафаелем Куінцле. Щонайменше 25 таких генів стають ритмічнішими з віком, а функції деяких з них залишаються неясними.

Збільшена ритмічна експресія цих генів під час стресу є ще одним прикладом того, як біологічно важливі циркадні ритми, так як вони допомагають регулювати активність сотень генів, необхідних для процесів життєдіяльності. І, коли старіння приносить з собою безліч нових проблем, гени LLC стають все більш активними. Дослідження також показало, що інтенсивний стрес в будь-який момент життя може викликати активність деяких генів LLC.

Добові ритми, які є природними для організму, але синхронізується циклом світло / темрява, настільки важливі для життя, що одні і ти ж гени, контролюючі біологічні процеси були простежені від плодових мух до людини, через мільйони років еволюції.

Ці гени зустрічаються по всій нервовій системі і периферичних органах, та впливають на все – від сну до репарації ДНК, фертильності і навіть ефективності ліків. Вчені також зробили висновок, що люди з рутинними порушеннями циркадних ритмів сну і мають більш коротку тривалість життя і більш схильні до розвитку раку.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України