Наркологи, виробляючи дослідження причин і наслідків шкідливих звичок, спираються не тільки на психологічні та фізіологічні фактори, але і на статистичні дані. Такий комплексний метод призводить до усунення деяких стереотипів.
Наприклад, нещодавні дослідження вчених довели, що алкоголь і тютюн небезпечніше важких наркотиків. Справа в тому, що на загальний стан здоров’я людства, в першу чергу, впливає масовість і географічна поширеність шкідливих звичок. Вживання алкоголю широко поширена по всьому світу, за винятком мусульманських країн. Виявляється все більше фатальних наслідків для організму при регулярному вживанні алкоголю.
Не тільки цироз печінки і руйнування психіки супроводжують алкоголізм, але і важкі форми діабету, а також онкологічних захворювань.
Щороку куріння і алкоголь забирає до п’яти мільйонів життів. Така статистика не може не хвилювати наукове співтовариство, тому ВООЗ продовжує розвивати нові профілактичні програми та рекомендації. Ніхто з учених не заперечує, що вживання опіатів страшна небезпека, але вона менш помітна в статистиці смертей.